مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید ۷۵ مورد نقض آزادی بیان را در نیمه نخست امسال ثبت کرده است

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

مرکز خبرنگاران افغانستان روز شنبه با نشر گزارش شش ماهه از ثبت ۷۵ مورد نقض آزادی بیان شامل ۳۳ مورد بازداشت و ۴۲ مورد تهدید علیه خبرنگاران خبر داد.

این نهاد گفته به دلیل محدودیت‌های فزاینده طالبان روند کاری معمول رسانه‌ها مختل شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان روز شنبه (۲۷ عقرب) گفت که وضعیت رسانه‌ها و خبرنگاران را از ماه حمل تا سنبله سال جاری مورد بررسی قرار داده است.

این نهاد حامی رسانه‌ها می‌گوید که تقریبا اکثر بازداشت‌ها از سوی اداره استخبارات طالبان صورت گرفته و در قضایای تهدید خبرنگاران و رسانه‌ها استخبارات، وزارت اطلاعات و فرهنگ و امر به معروف این گروه دخیل بوده‌اند.

به گفته این مرکز، علاوه بر بازداشت گسترده خبرنگاران، فشار بر رسانه‌ها تشدید و محتوای کاری رسانه‌ها نیز به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر کرده است. این نهاد گفته به دلیل محدودیت‌های شدید طالبان و عدم دسترسی به اطلاعات، امکان تهیه گزارش‌های تحقیقی و انتقادی از بین رفته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن اشاره به مختل شدن فعالیت عادی رسانه‌ها در کابل و ولایات، می‌گوید که «نقض حقوق قانونی رسانه‌ها و خبرنگاران از سوی طالبان نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه پیامدهای بسیار منفی بر آگاهی و پیشرفت کشور خواهد داشت.»

مرکز خبرنگاران افغانستان در اعلامیه‌ای نوشت: «تلاش‌های طالبان بر رسانه‌ها به‌خاطر تغییر محتوا با شدت بیشتری ادامه یافته است و رسانه‌ها ناچار شده‌اند محتوای کاری خود را به پوشش محض رویدادهای انسان‌دوستانه و کمک‌های بشری و یا برنامه‌های آموزشی با محتوای مورد تایید طالبان تغییر بدهند.»

این مرکز گفته طالبان در بیش از دو سال گذشته ۱۳ دستورالعمل مرتبط با فعالیت رسانه صادر کرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان از طالبان خواسته تا از تحمیل خواسته‌های ناموجه و فراقانونی بر خبرنگاران و رسانه‌ها خودداری کند و زمینه کار در محیط بدون ترس و عاری از خودسانسوری را فراهم کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.