وزیر صحت هالند: نمی‌دانستم کسی که پهلویم ایستاده نماینده طالبان است

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

در پی واکنش‌های گسترده به انتشار عکس ارنست کویپرس، وزیر صحت هالند با مقام طالبان، آقای کویپرس گفت نمی‌دانست کسی که در پهلویش ایستاده نماینده طالبان است و او از گرفتن این عکس پشیمان است.

این مقام هالندی گفت بررسی می‌کند که چگونه نماینده طالبان در کنفرانسی در لاهه راه یافته است.

ارنست کویپرس روز شنبه، ۲۷ عقرب، در یادداشتی که در شبکه اجتماعی اکس منتشر کرد، نوشت گرفتن این عکس یک اشتباه بود و مطلقا نباید اتفاق می‌افتاد.

وزیر صحت هالند اذعان کرده که انتشار تصویر او با نماینده طالبان برای بسیاری ناخوشایند بوده است.

با این حال او تاکید کرده که «من به هیچ وجه نمی‌خواهم خودم را با این رژیم وحشتناک مرتبط کنم؛ من از حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان دفاع می‌کنم.»

پیش از این تصویری از آقای کویپرس با عبدالباری عمر، رئیس اداره غذا و دوای طالبان که در در حاشیه مجمع جهانی تولیدات محلی در شهر لاهه گرفته شده بود، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها جنجال‌برانگیز شده بود.

حضور این مقام طالبان در اروپا واکنش‌های بسیاری در پی داشته است. هنوز جزئیات دقیقی درباره اینکه چه کسانی زمینه صدور ویزای یک کشور اروپایی را به یک مقام طالبان فراهم کرده، معلوم نیست.

پیش از این خیرت ویلدرس، رهبر حزب برای آزادی هالند انتشار تصویر وزیر صحت این کشور در کنار یک مقام طالبان را «رسوایی باورنکردنی» و «شرم‌آور» توصیف کرد.

این عضو مجلس سفلای پارلمان هالند نوشت ارنست کویپرس با طالبان، سازمان تروریستی [متشکل از] بدترین نوع قاتلان و افراط‌گرایان عکس گرفته است.

عبدالباری عمر پس از هالند به شهر کلن آلمان رفت و در یک مرکز اسلامی سخنرانی کرد.

وزارت خارجه آلمان حضور و سخنرانی عبدالباری عمر را در شهر کلن محکوم کرده و گفته در حال بررسی چگونگی ورود او به این کشور است.

تیم آخترمایر، رئیس فراکسیون حزب سبزها در پارلمان ایالتی نوردراین وستفالن آلمان با انتقاد از حضور نماینده طالبان در کشورش گفته «در آلمان به دشمنان آدم‌ها و طالبان فضا داده می‌شود. این نیاز به حداکثر شفاف‌سازی دارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پرونده‌ی اینترپل
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.