وزارت داخله آلمان: طالبان جایی در آلمان ندارند و حضور‌ آن‌ها در کلن غیرقابل قبول است

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

وزارت داخله آلمان اعلام کرد که مقامات طالبان جایی در آلمان ندارند و این وزارت حضور مقام این گروه در شهر کلن را شدیدا محکوم می‌کند.

در بیانیه وزارت داخله آلمان آمده حضور نماینده طالبان در کلن غیرقابل قبول است و هیچکس اجازه ندارد برای اسلام‌گرایان تندرو در این کشور بسترسازی کند.

وزارت داخله آلمان گفته طالبان مسئول نقض گسترده حقوق بشر هستند و ما از بسیاری از پناهندگان افغانستان در برابر ظلم طالبان محافظت می‌کنیم.

این وزارتخانه گفته است مقامات این کشور به شدت در حال بررسی این پرونده هستند و از اتحادیه ترکی‌اسلامی برای امور دینی در آلمان می‌خواهد در این مورد توضیح بدهد.

عبدالباری عمر، رئیس اداره غذا و دوای طالبان گفته در روزهای گذشته به هالند، بلجیم، سلواکیا و آلمان سفر کرده و هنوز در اروپا حضور دارد.

پیش از این تصاویری از حضور عبدالباری عمر در مراسمی در هالند و آلمان منتشر شده و واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخته است. هنوز جزئیات دقیقی درباره اینکه چه کسانی زمینه صدور ویزای یک کشور اروپایی را به یک مقام طالبان فراهم کرده، معلوم نیست.

در پی جنجالی شدن سفر این مقام طالبان به اروپا، وزارت خارجه آلمان و وزیر صحت هالند به‌طور جداگانه گفته‌اند چگونگی حضور عبدالباری عمر در کشورشان را بررسی خواهند کرد.

بسیاری منتقدان دعوت از یک مقام طالبان را، که یکی از بدنام‌ترین گروه‌ها در زمینه حقوق بشر در جهان است، تلاشی برای «تطهیر ترویسم» تعبیر کرده‌اند.

در روزهای گذشته عکسی از این مقام طالبان در کنار وزیر صحت هالند منتشر شد که با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شد. خیرت ویلدرس، رهبر حزب برای آزادی هالند انتشار تصویر وزیر صحت این کشور در کنار یک مقام طالبان را «رسوایی باورنکردنی» و «شرم‌آور» توصیف کرد.

این عضو مجلس سفلای پارلمان هالند نوشت ارنست کویپرس با طالبان، سازمان تروریستی [متشکل از] بدترین نوع قاتلان و افراط‌گرایان عکس گرفته است.

ارنست کویپرس، وزیر صحت هالند در ادامه واکنش‌ها گفت نمی‌دانست کسی که در پهلویش ایستاده نماینده طالبان است و او از گرفتن این عکس پشیمان است.

این مقام هالندی گفت بررسی می‌کند که چگونه نماینده طالبان در کنفرانسی در لاهه راه یافته است.

ارنست کویپرس روز شنبه، ۲۷ عقرب، در یادداشتی که در شبکه اجتماعی اکس منتشر کرد، نوشت گرفتن این عکس یک اشتباه بود و مطلقا نباید اتفاق می‌افتاد.

وزارت خارجه آلمان نیز در بیانیه جداگانه‌ای حضور این عضو طالبان در شهر کلن آلمان را محکوم کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
اپیزود اول: جان اف کندی

رادیو

پادکست‌ها