مقام ارشد کانگرس امریکا می‌گوید سفر مقام طالبان به کشورهای اروپایی غیرقابل قبول است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۸

مایکل مکال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا به سفر یک مقام طالبان به برخی کشورهای اروپایی واکنش نشان داد و آن را «غیرقابل قبول» دانست.

مکال یکشنبه گفت: «کشورها باید در گسترش و اجرای ممنوعیت‌ سفر اعضای طالبان به طور متحد عمل کنند.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان روز یکشنبه خبر مربوط به سفر عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی غذا و داروی طالبان به چند کشور اروپایی و واکنش مکال به آن را در حساب خود در شبکه اکس نشر کرد.

این واکنش در ادامه انتقاد مقام‌های اروپایی از سفر این مقام طالبان به اروپا صورت گرفته است. یکی از حامیان شناخته شده طالبان در بلجیم در ویدیویی گفته است که این سفر نشان‌دهنده پذیرش حکومت طالبان از سوی کشورهای اروپایی است.

خبرگزاری باختر به روز پنج‌شنبه (۱۵ عقرب) خبر داد که عبدالباری عمر به منظور اشتراک در«دومین نشست انجمن جهانی تولیدات محلی» به هالند رفت.

این مقام طالبان روز شنبه، ۲۷ عقرب، در شبکه اجتماعی اکس نوشت که در روزهای گذشته در سفر به هالند، بلجیم، اسلواکیا و آلمان با شماری از «سفرا و دیپلومات‌های افغانستان» دیدار کرده و تا هنوز در اروپا حضور دارد.

این سفر مقام طالبان به برخی کشورهای اروپایی با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شده است. وزارت داخله آلمان ضمن محکوم کردن سفر این مقام طالبان به شهر کلن گفت که مقامات طالبان هیچ جایی در آلمان ندارند.

افزون بر آن، وزیر صحت هالند در ادامه واکنش‌ها از گرفتن عکس با این مقام طالبان اظهار پشیمانی کرده و گفته که چگونگی حضور نماینده طالبان در کنفرانسی در لاهه را بررسی می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
اپیزود اول: جان اف کندی

رادیو

پادکست‌ها