اتحادیه اسلامی دیانت: "انجمن فرهنگی جوانان کنر" میزبان نماینده طالبان در کلن بود

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۸

مرکز اسلامی دیانت اعلام کرد که نهادی به نام «انجمن فرهنگی جوانان کنر» برگزارکننده مراسمی بود که نماینده طالبان در آن سخنرانی کرد.

این مرکز در بیانیه جدیدی تصحیح کرده است که در اعلامیه قبلی، به اشتباه «انجمن فرهنگی افغان‌ها در کلن» را برگزارکننده این برنامه معرفی کرده بود.

پس از آنکه انتشار ویدیوی سخنرانی عبدالباری عمر، رئیس اداره غذا و دوای طالبان در مراسمی در کلن جنجال‌برانگیز شد، مرکز دیانت گفت «انجمن فرهنگی افغان‌ها در کلن» این مراسم را برگزار کرده بود.

اتحادیه ترکی‌ اسلامی امور دینی در کلن- کورویلر که به اختصار با نام «دیانت» شناخته می‌شود، مسئولیت ساختمانی را به‌عهده دارد که مراسم استقبال از مقام طالبان در آن برگزار شده بود.

در پی انتشار اعلامیه نخستین مرکز دیانت، انجمن فرهنگی افغان‌ها در کلن اعلام کرد که از این نهاد اسلامی شکایت رسمی کرده چرا که از نام آن‌ها در برگزاری برنامه‌ای که آن‌ها سهمی در آن نداشته‌اند، سوءاستفاده شده است.

به نظر می‌رسد حضور یک مقام طالبان، در برنامه‌ای که در ساختمان متعلق به نهاد دیانت برگزار شده بود، به این مرکز اسلامی دردسر ایجاد کرده است.

وزارت امور داخله آلمان روز شنبه، ۲۷ عقرب، در بیانیه شدیدالحنی از مرکز دیانت درباره حضور مقام طالبان در این مرکز وضاحت خواست.

وزارت داخله آلمان گفت حضور طالبان در آلمان غیرقابل قبول است و هیچکس اجازه ندارد برای اسلامگرایان تندرو در این کشور بسترسازی کند.

اتحادیه ترکی‌ اسلامی امور دینی در کلن- کورویلر در بیانیه جدید خود گفته نگرش زن‌ستیزانه و ضدآزادی طالبان «هرگز با دین ما قابل توجیه نیست».

این اتحادیه گفته نام بردن از «انجمن فرهنگی افغان‌ها» در اعلامیه اولی اشتباه بود.

دیانت تاکید کرده است که این نهاد هیچ ربطی در برگزاری برنامه‌ای نداشتند که نماینده طالبان در آن سخنرانی کرد. دیانت همچنین گفته «ما حضور طالبان را در ساختمان خود در آلمان شدیدا نکوهش می‌کنیم.»

عبدالباری عمر، رئیس اداره غذا و دوای طالبان روز شنبه، ۲۷ عقرب، در شبکه اجتماعی اکس نوشت هنوز در اروپا حضور دارد.

آقای عمر گفت در روزهای گذشته در سفر به هالند، بلجیم، سلواکیا و آلمان با شماری از «سفرا و دیپلومات‌های افغانستان» دیدار کرده است.

انتشار تصاویری که این مقام طالبان را در مراسمی در شهرهای اروپایی نشان می‌دهد واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخته است. هنوز جزئیات دقیقی درباره اینکه چه کسانی زمینه صدور ویزای یک کشور اروپایی را به یک مقام طالبان فراهم کرده، معلوم نیست.

در پی جنجالی شدن سفر این مقام طالبان به اروپا، وزارت خارجه و داخله آلمان و وزیر صحت هالند به‌طور جداگانه گفته‌اند درباره چگونگی حضور عبدالباری عمر در کشورشان بررسی خواهند کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها