سازمان ملل نسبت به گسترش بیماری وبا در غزه هشدار داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۸

نهادهای سازمان ملل هشدار دادند اگر کمک‌های فوری بشردوستانه ارائه نشود، بحران آب و فاضلاب می‌تواند باعث بروز و گسترش بیماری وبا در غزه شود.

سازمان جهانی بهداشت تاکنون از ثبت بیش از ۴۴ هزار مورد اسهال و ۷۰ هزار عفونت حاد تنفسی خبرداده است.

ریچارد برنان، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت روز یکشنبه با اشاره به کمبود شدید تنشاب برای مردم غزه، به الجزیره گفت که «این یک خطر بزرگ برای سلامت عمومی و همچنین معضلی بسیار تحقیر‌کننده است.»

برنان گفت که ازدحام بیش از حد، عدم مدیریت فاضلاب، بهداشت نامناسب و دفع مدفوع در هوای آزاد در گسترش بیماری‌ها از جمله اسهال، عفونت‌های تنفسی و پوستی نقش دارند.

بسیاری از زیرساخت‌های ضروری آب و فاضلاب در غزه در پی بمباران اسرائیل ازبین رفته است.

سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که مردم غزه به طور متوسط در حال حاضر فقط ۳ لیتر آب آشامیدنی و بهداشتی در روز مصرف می‌کنند، این در مقایسه با حداقل ۷.۵ لیتر توصیه شده از سوی آژانس‌های بهداشتی، رقم اضطراری است.

تخمین زده می‌شود که حداقل ۷۰ درصد از جمعیت ۲.۳ میلیون نفری غزه دیگر به آب تمیز دسترسی ندارند.

سازمان جهانی بهداشت هشدار داده که توقف خدمات کلیدی از جمله کارخانه‌های آب شیرین‌کن، تصفیه فاضلاب و شفاخانه‌ها منجر به افزایش ۴۰ درصدی اسهال برای بیجاشدگان در مدارس مربوط به سازمان ملل شده است.

افزون بر آن، وزارت بهداشت غزه هشدار داده که کمبود آب سالم جان ۱۱۰۰ بیمار مبتلا به نارسایی کلیه‌ از جمله ۳۸ کودک را در معرض خطر قرار داده است.

از سوی دیگر، برنامه جهانی غذا نیز هشدار داده که منابع غذایی و آب در غزه شدیداً فروکش کرده و غیرنظامیان با احتمال بی‌آبی و گرسنگی مواجه اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها