منابع: سراج‌الدین حقانی در کمتر از یکسال ۴ میلیارد افغانی "پول اوپراتیفی" گرفته است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۸

یک منبع معتبر در ارگ تحت کنترول طالبان به افغانستان اینترنشنال گفت وزیر داخله طالبان در ۱۱ ماه گذشته، علاوه بر بودجه عادی و انکشافی، حدود ۴ میلیارد افغانی "پول اوپراتیفی" گرفته است.

این منبع افزود وزیر مالیه طالبان به علت تنش با سراج‌الدین حقانی برسر این پول از مقامش برکنار شد.

این منبع به بخش پشتو افغانستان اینترنشنال گفت که وزارت داخله طالبان علاوه بر بودجه انکشافی و عادی، در پنج مرحله حدود ۴ میلیارد افغانی پول اوپراتیفی دریافت کرده است.

پول اوپراتیفی در دولت‌های پیشین، از سوی رئیس جمهور به شماری از مقام‌های دولت داده می‌شد که هدف آن گسترش نفوذ، جلب وفاداری و دادن امتیازات مالی به چهره‌های متنفذ قومی، سیاسی و استخباراتی بود.

منبع مذکور گفت که در ماه دلو ۱۴۰۱، درخواست پول فراتر از بودجه تخصیص یافته باعث تنش میان سراج الدین حقانی و هدایت‌الله بدری، وزیر وقت مالیه طالبان شد. گفته می‌شود که این تنش پای هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان را نیز به میان کشید که نهایتاً منجر به کنار رفتن بدری از وزارت مالیه شد.

بدری بعداً به عنوان رئیس بانک مرکزی طالبان منصوب شد.

این منبع گفت: «هدایت‌الله بدری از درخواست بی‌حساب پول از سوی دفتر ملا هبت‌الله نیز ناراض بود و از آن انتقاد کرده بود. اما، تنش با سراج الدین حقانی باعث برکناری او از وزارت مالیه در ماه حمل شد.»

یک منبع در وزارت مالیه گفت که پس از برکناری هدایت الله بدری، درخواست‌های مالی وزیر داخله طالبان سریعاً اجرا شد و برخی از افراد مورد نظر حقانی در شماری از ریاست‌های وزارت مالیه تعیین شدند.

اطلاعات نشان می‌دهد که بودجه دفاتر مقام‌های بلندپایه طالبان شفاف نیست. یک منبع در وزارت مالیه گفت که تخصیص و دریافت پول از سوی دفاتر ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر، ملا حسن آخند، رئیس الوزرا، سراج الدین حقانی، وزیر داخله و یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان کاملاً محرم است و بر آن نظارتی وجود ندارد.

این منبع می‌افزاید که شماری از مقام‌های بلندپایه دیگر طالبان نیز زیر نام «دسترخوان اندیوالان» هر ماه پول دریافت می‌کنند. یک منبع نزدیک به وزیر داخله طالبان نیز با تایید دریافت پول اوپراتیفی گفت که مقام‌هایی چون یعقوب مجاهد، وزیر دفاع و عبدالحق وثیق، رئیس استخبارات طالبان به نام «دسترخوان اندیوالان» پول فوق العاده دریافت می‌کنند.

او گفت که سراج الدین حقانی در جریان سفرهای ولایتی‌اش به بزرگان قومی، فعالان مدنی و خبرنگاران پول پرداخته است. یک خبرنگار به بخش پشتو افغانستان اینترنشنال گفت که حقانی در یک سفرش به ولایت خوست، بین ۲۰ تا ۵۰ هزار افغانی به شماری از افراد داده بود.

سخنگوی وزارت داخله طالبان به پرسش‌های افغانستان اینترنشنال در مورد دریافت پول‌های اوپراتیفی وزیر طالبان پاسخی نداد.

در حکومت پیشین نیز، رئیس جمهور برای وزیران، والیان، رئیسان ولسی و مشرانو جرگه و برخی از مقامات دیگر پول اوپراتیفی می‌داد که در بودجه دولت برای این مقام‌ها پیش‌بینی نشده بود. مقدار این پول‌ها به دلیل سری بودن روشن نیست اما گفته می‌شود بین ۵۰۰ هزار الی سه میلیون افغانی بود.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.