جزئيات بیشتر از سفر مقام طالبان به اروپا؛ کمپاین گسترده سیاسی زیر نام سفری بشردوستانه

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۸

رئیس اداره غذا و دوای طالبان در سفر به اروپا، به برخی از دیپلومات‌های افغانستان درخواست ملاقات فرستاده است.

اطلاعات رسیده به افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد که شماری از دیپلومات‌های افغان در چک، هسپانیا و هالند با عبدالباری عمر ملاقات کرده‌اند.

با این حال برخی دیگر از دیپلومات‌های حکومت پیشین افغانستان به درخواست ملاقات دریافت شده از سوی آقای عمر، پاسخ رد داده‌اند.

منابع متعدد از کشورهای مختلف اروپایی روز یکشنبه، ۲۸ عقرب به افغانستان اینترنشنال گفتند عبدالباری عمر، پس از شرکت در نشستی که با میزبانی سازمان بهداشت جهانی در هالند برگزار شده بود، کمپاین سیاسی گسترده‌ای را در اروپا به راه انداخت و برای رای‌زنی سیاسی به نفع طالبان به کشورهای مختلف اروپایی سفر کرد.

به گفته منابع سفرهای اروپایی این مقام طالبان، که در آن مشغول مذاکرات به نفع طالبان بود، حدود دو هفته را در بر گرفت اما مقامات کشورها از ادامه کمپاین سیاسی او جلوگیری نکردند.

پس از انتشار ویدیوی سخنرانی عبدالباری عمر در شهر کلن، که واکنش‌های گسترده‌ای در آلمان برانگیخت، وزارت خارجه این کشور گفت از سفر مقام طالبان به این کشور اطلاع نداشته و چگونگی سفر او به جرمنی را بررسی می‌کند.

در روزهای گذشته یک عکس جنجال‌برانگیز هم منتشر شد که عبدالباری عمر را در کنار وزیر صحت هالند نشان می‌داد. وزیر صحت هالند بخاطر انتشار چنین عکسی معذرت خواست و گفت نمی‌دانست کسی که در مجمع جهانی اخیر تولیدات محلی در لاهه، در کنارش ایستاده عضو طالبان بوده است.

سازمان بهداشت جهانی برگزارکننده «مجمع جهانی تولیدات محلی» در لاهه بود. تصویر کارت شرکت عبدالباری عمر به افغانستان اینترنشنال رسیده که در آن لوگوی سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان برگزارکننده این مراسم دیده می‌شود.

عبدالباری عمر، رئیس اداره غذا و دوای طالبان روز شنبه، ۲۷ عقرب، در شبکه اجتماعی اکس نوشت در روزهای گذشته به هالند، بلجیم، سلواکیا و آلمان سفر کرده و هنوز در اروپا حضور دارد.

او گفت در جریان سفرش به اروپا با شماری از «سفرا و دیپلومات‌های افغانستان» دیدار کرده است.

یک منبع نزدیک به سفارت افغانستان در بلجیم به افغانستان اینترنشنال گفت عبدالباری عمر در جریان سفر به اروپا در پیامی به نظیف‌الله سالارزی، سفیر افغانستان بلجیم درخواست ملاقات ارسال کرد. با این حال آقای سالارزی درخواست او را رد کرده است.

اطلاعات رسیده به افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد که آصف رحیمی، سفیر حکومت پیشین افغانستان در کشور شاهی هالند با نماینده طالبان دیدار کرده است. آقای رحیمی پیش از این تایید کرده بود که با وزارت خارجه طالبان در کابل در تعامل است.

اطلاعاتی به ما رسیده که نشان می‌دهد آقای رحیمی در تماس با شماری از دیپلومات‌های افغان در اروپا تلاش کرده است زمینه دیدار مقام طالبان با آنان را فراهم کند.

منابع گفتند برخی از دیپلومات‌های حکومت پیشین افغانستان در چک، هسپانیا و هالند به این درخواست پاسخ مثبت داده و با آقای عمر دیدار کرده‌اند.

انتقال پیام ملا هبت‌الله

منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند عبدالباری عمر در جریان سفرش به اروپا به گروه‌هایی از مهاجران افغان تماس برقرار کرد و گفت حامل پیامی از سوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان به آن‌هاست.

جزئیات زیادی درباره محتوای پیام رهبر مذهبی طالبان به حلقاتی در اروپا معلوم نیست.

منابع دیپلوماتیک به افغانستان اینترنشنال گفتند بعد از آنکه انتشار تصاویر مقام طالبان در شبکه‌های اجتماعی جنجالی شد، وزارت خارجه چند کشور اروپایی تحقیق را در این باره شروع کردند.

وزارت خارجه چند کشور اروپایی تماسی با دیپلومات‌های افغانستان برقرار کرده و گفته اجازه ندارند با نماینده طالبان ملاقات کنند یا او را به نشستی دعوت کنند زیرا هنوز کشورهای‌شان طالبان را به رسمیت نشناخته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
موترهای ساخت افغانستان
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.