یک نهاد حقوق بشری: ازدواج اجباری و سوءاستفاده جنسی از کودکان در افغانستان افزایش یافته است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۸

یک نهاد حقوق بشری در گزارشی درباره وضعیت کودکان افغانستان می‌گوید در دو سال گذشته ازدواج اجباری و زیرسن دختران افزایش یافته است.

به گفته نهاد رواداری، پس از به قدرت رسیدن طالبان، حمایت‌های لازم قانونی برای محافظت از کودکان وجود ندارد.

نهاد حقوق بشری «رواداری» روز شنبه (٢٧ عقرب ) گزارش تازه‌ای درباره وضعیت حقوق بشری کودکان در افغانستان، از ۲۵ اسد ۱۴۰۰ تا ۲۴ میزان ۱۴۰۲ منتشر کرد.

بر اساس گزارش این نهاد، طالبان در بیش از دو سال گذشته هیچ اقدامی برای تضمین حقوق اساسی کودکان انجام نداده و به کنوانسیون بین‌المللی حقوق بشر عملی نکرده‌است.

در گزارش این نهاد آمده است که ازدواج‌های اجباری، اقدام به خودکشی، آزار جنسی و دیگر اشکال خشونت و بدرفتاری با کودکان در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته است.

این نهاد آماری را از موارد نقض حقوق بشری علیه کودکان در افغانستان ارایه نکرده است.

نهاد رواداری به نقل از منابع نوشته است در ولایت غور ازدواج‌های اجباری دختران زیر سن قانونی، به طور بی‌پیشینه افزایش یافته است.

بر اساس یافته‌های این نهاد از مراکز صحی در ولایت بامیان، ٥٠ درصد از مجموع موارد خودکشی‌های ثبت شده در این ولایت مربوط به افراد زیر ١٨ سال بوده است.

رواداری گزارش داده است که مواردی را در ولایت‌های قندهار و هلمند ثبت کرده که در آن دختران ١٤ و ١٥ سال با مردان بالای ٥٠ سال ازدواج کرده‌اند.

این نهاد در گزارش خود گفته است که در طی دو سال گذشته حتی یک مورد از عاملان ازدواج اجباری کودکان در محاکم طالبان مجازات نشده‌اند.

در بخش از گزارش آمده است که طالبان شماری از کودکان پسر را به عنوان محافظ، منشی و خدمه یا راننده استخدام می‌کنند اما از آنان سوء استفاده جنسی می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.