مقام‌های فلسطینی: در حملات اسرائیل بیش از ۵۵۰۰ کودک کشته و بیش از ۹۰۰۰ کودک مجروح شده‌اند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۹

مقامات فلسطینی می‌گویند از آغاز حملات اسرائیل بر غزه تاکنون در هر ۱۰ دقیقه یک کودک فلسطینی کشته شده است.

بر بنیاد آمار این مقام‌ها، بیش از ۵۵۰۰ کودک فلسطینی کشته و بیش از ۹ هزار زخمی شده‌اند.در همین‌حال، بیش از ۱۸۰۰ کودک زیر آوار مفقود اند.

به گزارش شبکه الجزیره، در شش هفته گذشته از هر ۲۰۰ کودک فلسطینی در غزه یک کودک در اثر حملات اسرائیل کشته شده که نشانگر این است در روزانه حدود ۱۷۰ کودک کشته شده است.

حدود نیمی از جمعیت ۲.۳ میلیون نفری غزه را کودکان تشکیل می‌دهند و به قول سازمان ملل، بیشترین گروه‌های آسیب‌پذیر در جنگ اسرائیل و حماس، کودکان و زنان هستند.

چندی پیش دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که «غزه در حال تبدیل شدن به قبرستان کودکان» است.

بر بنیاد گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل، نیروهای اسرائیلی در ماه نخست جنگ از مجموع درگیری‌های مسلحانه در دو سال گذشته، بیشتر کودکان را کشته‌اند.

قطع برق، کمبود شدید مواد سوختی و نبود دارو در شفاخانه‌های غزه به‌ویژه شفاخانه الشفا موجب شده تا جان نوزادان نیز در معرض خطر قرار گیرد. پزشکان هشدار داده‌اند که همه نوزادان در معرض عفونت‌های جدی قرار دارند و تاکنون ۸ نوزاد نارس جان خود را از دست داده اند.

از دیگرسو، در میان جمعیت غزه حدود ۵۰ هزار زن باردار هستند، این بدان معناست که روزانه به طور متوسط ۱۶۰ زایمان انجام می‌شود. اما با فروپاشی سیستم مراقبت‌های بهداشتی، افراد باردار برای دسترسی به خدمات بهداشتی ضروری با مشکل مواجه‌اند و جان نوزادان پس از زایمان نیز به دلیل کمبود سوخت در معرض خطر جدی قرار خواهند گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها