نشست بیجینگ درباره جنگ اسرائیل و حماس؛ ریاض خواستار اقدام جامعه جهانی برای توقف جنگ شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۹

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی با وزیران برخی از کشورهای عربی روز دوشنبه، ۲۹ عقرب برای شرکت در یک نشست دو روزه درباره بحران نوار غزه به بیجینگ رفتند.

همزمان وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواسته است برای توقف جنگ در غزه اقدام کند.

در این نشست وزیران امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، عربستان سعودی، مصر، اردن و اندونزیا به همراه حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی حضور دارند.

قرار است این نشست تا روز سه‌شنبه ادامه یابد.

شاهزاده فیصل بن برحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان در این نشست گفت: «ما اینجا هستیم تا یک پیام روشن بفرستیم، اینکه جنگ و کشتار باید فورا متوقف و تجهیزات بشردوستانه به غزه فرستاده شود.»

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت: «ریاض در بیجینگ به دنبال همکاری بیشتر با دوستانش است تا این بحران و این وضعیت وخیم هرچه زودتر پایان یابد.»

در اعلامیه‌ نشر شده از سوی وزارت خارجه عربستان سعودی آمده است که این نشست به منظور جلوگیری از یک فاجعه انسانی در نوار غزه و توقف «جنایات» مقام‌های اسرائیل علیه بشریت برگزار شده است.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر نیز گفته کشورش تمایل دارد بیجینگ نقش قوی‌تری برای توقف حملات علیه فلسطینی‌ها در نوار غزه ایفا کند.

از آغاز جنگ در غزه، وزارت خارجه چین خواستار کاهش تنش و پیگیری راه حل توسط دو دولت اسرائیل و فلسطین شده است.

وانگ یی، وزیر خارجه چین در این نشست گفت که بیجینگ دوست و برادر خوب کشورهای عربی و مسلمان است و همیشه قاطعانه از آرمان عادلانه مردم فلسطین برای احیای حقوق و منافع ملی مشروع آن‌ها حمایت کرده است.

وزیر خارجه چین گفت بیجینگ، برای ختم جنگ در غزه در اسرع وقت، کاهش بحران انسانی و حل‌وفصل زودهنگام، جامع، عادلانه و پایدار مسئله فلسطین و اسرائیل تلاش خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها