ارتش امریکا فیلم جدیدی از لحظه ترک پایگاه بگرام منتشر کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۹

ارتش امریکا پس از حدود دو سال و چهار ماه، فیلم جدیدی از خروج نیروهای خود از پایگاه بگرام منتشر کرد.

این ارتش شب جمعه، ۱۱ سرطان ۱۴۰۰ بگرام - پایگاه هوایی اصلی خود در افغانستان را ترک کرد. خروج از بگرام بدون اطلاع دولت افغانستان انجام شده بود.

این فیلم هفت‌ونیم دقیقه‌ای به نام «میراث گردان ۷۵ نیروهای ویژه در افغانستان» به مناسبت روز کهنه‌سربازان در امریکا منتشر شده است.

لاندون کارتر، فیلمبردار جنگی ارتش امریکا لحظه‌هایی از ۱۰ روز اخیر حضور سربازان امریکایی در بگرام و زمان ترک این پایگاه استراتیژیک را ثبت کرده است.

موضوع فیلم، فعالیت‌های گردان ۷۵ نیروهای ویژه ارتش امریکا است. نیروهایی که برای بیست سال در بگرام حضور داشتند و آخرین گروه نیروهای خارجی بودند که شب ۱۱ سرطان، ۱۴۰۰، حدود ۴۲ روز پیش از سقوط کابل به دست طالبان، این پایگاه را ترک کردند.

در فیلم دیده می‌شود که نیروهای ارتش امریکا در تاریکی شب، پرچم این کشور را در پایگاه هوایی بگرام پایین می‌کشند، سوار هواپیمایی باربری C-130 می‌شوند و افغانستان را ترک می‌کنند.

پایگاه هوایی بگرام برای نزدیک به بیست سال، مهم‌ترین و بزرگترین مقر نیروهای امریکایی در جنگ علیه تروریسم در افغانستان بود که در اوج حضور امریکا در افغانستان تا صد هزار سرباز امریکایی در آن مستقر بودند.

این پایگاه استراتیژیک که در دهه ۱۹۸۰ توسط نیروهای اتحاد جماهیر شوری سابق ساخته شده است، از ماه دسامبر ۲۰۰۱ تا جولای ۲۰۲۱ برای نزدیک به بیست سال، مقر اصلی نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.