وزیر داخله آلمان از اتحادیه اسلامی ترکی خواست درباره میزبانی از مقام طالبان توضیح بدهد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۹

نانسی فِزر، وزیر داخله آلمان روز دوشنبه از اتحادیه اسلامی-ترکی برای امور دینی خواست که درباره دعوت و سخنرانی سرپرست اداره غذا و ادویه طالبان در مسجدی مربوط به این مرکز توضیح دهد.

او گفت: «هیچ کس نباید به اسلامگرایان رادیکال در آلمان زمینه بدهد.»

فِزر بار دیگر تاکید کرد که «حضور نماینده طالبان در کلن غیرقابل قبول است و باید قویاً محکوم شود.»

عبدالباری عمر، سرپرست اداره غذا و ادویه طالبان روز پنجشنبه ۲۵ عقرب در یک مرکز اسلامی در شهر کلن آلمان برای گروهی از افغان‌ها در این شهر سخنرانی کرد.

اتحادیه ترکی-اسلامی برای امور دینی، که آقای عمر در یکی از ساختمان‌های آن در شهر کلن سخنرانی کرد، در ۲۶ عقرب در اعلامیه‌ای نوشت که از اعتماد این اتحادیه «سوءاستفاده» شده است.این اتحادیه افزود که یک انجمن افغان‌ها برای برگزاری مناسک عبادی درخواست کرده بود، اما این مراسم به همایش سیاسی تبدیل شد و فردی در آن سخنرانی کرد که برای این اتحادیه «ناشناخته» بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با این حال وزیر داخله آلمان خطاب به این اتحادیه گفت که «چطور ممکن است که مکان[اتحادیه] به این صورت استفاده شود.»

عبدالباری عمر برای شرکت در یک کنفرانس دارویی به هالند آمده بود اما به دنبال آن به چند کشور اروپایی سفر کرد و در دفاع از حاکمیت طالبان سخنرانی کرد.

اتحادیه اسلامی-ترکی برای امور دینی بزرگترین سازمان مذهبی اسلامی در آلمان است که با دولت ترکیه ارتباط دارد. این اتحادیه گفته که هرگونه نزدیکی ارزشی و‌ معنوی با طالبان را رد می‎‌کند.خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها