رئیس شورای علمای پاکستان: هدف از اخراج مهاجران افغان، تامین امنیت پاکستان است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۹

رئیس شورای علمای پاکستان با دفاع از اخراج مهاجران افغان فاقد مدارک اقامتی از این کشور گفته هدف تامین امنیت پاکستان است.

حافظ محمد طاهر محمود اشرفی مدعی شد که «شمار زیادی از افغان‌ها در اقدامات تروریستی اخیر در پاکستان دست داشتند.»

او که نماینده ویژه نخست‌وزیر پاکستان در امور هماهنگی بین ادیان و خاورمیانه هم هست گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند به شهروندان کشور دیگر اجازه اقامت غیرقانونی دهد.

روزنامه نیشن پاکستان روز یکشنبه (۲۸ عقرب) گزارش داد که حافظ محمد طاهر محمود اشرفی، اخراج مهاجران افغان فاقد مدارک اقامتی را اقدامی درست خوانده است.

نماینده ویژه نخست‌وزیر پاکستان در امور هماهنگی بین ادیان و خاورمیانه در عین حال خبر داد که پاکستان با طالبان افغانستان ارتباط دارد و در حال حاضر، هیئتی از این گروه در حال گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی است.

بر اساس گزارش‌ها، پاکستان در دو ماه اخیر بیش از ۳۵۰ مهاجر افغان فاقد مدارک اقامتی را اخراج کرده است.

پاکستان در ۱۱ میزان به مهاجران فاقد مدارک رسمی اقامت مهلت داد که تا دهم عقرب به صورت داوطلبانه از این کشور بیرون شوند. پس از پایان مهلت تعیین شده، وزارت داخله پاکستان جستجوی خانه‌به‌خانه برای شناسایی و بازداشت مهاجران افغان فاقد مدارک رسمی را آغاز کرد.

جان اچکزی، وزیر اطلاعات ایالت بلوچستان پاکستان هفته گذشته اعلام کرد که افغان‌ها می‌‎توانند فقط با پاسپورت و ویزا وارد پاکستان شوند. پیش از آن مسافران افغان می‌توانستند با کارت هویت ملی و تذکره وارد پاکستان شوند.

عفو بین‌الملل روز چهارشنبه (۲۴ عقرب) با انتقاد از رفتار پولیس پاکستان در برابر مهاجران افغان، خواهان رهایی آن‌ها از بازداشتگاه‌ و توقف بازداشت‌های خودسرانه شد. این سازمان حقوق بشری می‌گوید اخراج دسته‌جمعی افغان‌ها از پاکستان، بسیاری آن‌ها را از دسترسی به حقوق ابتدایی‌شان محروم می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گنج‌های پنهان
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها