امریکا اعلام کرد ۱۰۰ میلیون دالر کمک نظامی جدید به اوکراین می‌دهد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۹

وزیر دفاع امریکا دوشنبه در سفری اعلام نشده به کی‌یف، از ارائه بسته کمک نظامی ۱۰۰ میلیون دالری به اوکراین خبر داد و متعهد به حمایت بلندمدت از این کشور شد.

از آغاز حمله روسیه به اوکراین امریکا بیش از ۴۴ میلیارد دالر به این کشور کمک نظامی کرده است.

این بسته جدید کمکی شامل تسلیحاتی چون سلاح‌های ضدتانک، رهگیری‌های دفاع هوایی و یک سامانه موشکی توپخانه‌‌ای است.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت: «پیامی که امروز برای شما می‌آورم اینست که ایالات متحده با شماست. ما برای مدت طولانی با شما خواهیم ماند.»

زلنسکی به آستین گفت که سفر او «یک علامت بسیار مهم» برای اوکراین است. او افزود: «ما روی حمایت شما حساب می‌کنیم.»

آستین گفت: «آنها [نیروهای اوکراینی] سال گذشته کار بزرگی انجام دادند. امسال ما انتظار داریم که آنها فقط بر اساس آنچه رئیس جمهور زلنسکی گفته است، تهاجمی‌تر باشند.»

این سفر در بحبوحه افزایش اختلاف بر سر کمک به اوکراین در کانگرس ایالات متحده انجام شده است. گروهی از جمهوریخواهان مخالف ارسال کمک‌های بیشتر به اوکراین هستند. مخالفان این کمک‌ها گفته‌اند که پول مالیات دهندگان ایالات متحده باید در امریکا خرج شود.

عدم تمایل جمهوری خواهان این نگرانی را به وجود آورد که ممکن است بودجه حکومت برای اوکراین هرگز تخصیص داده نشود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه در بیانیه‌ای از قانونگذاران خواست تا کمک‌های بیشتری را برای اوکراین تصویب کنند.

بلینکن گفت: «کمک به اوکراین برای دفاع از خود، به جلوگیری از درگیری بزرگتر در[اروپا] کمک می‌کند و از تجاوزات آینده جلوگیری می‌کند و همه ما را ایمن‌تر می‌کند.»

با این‌حال برخی از مقامات ارشد اوکراین ابراز نگرانی کرده‌اند که ارسال کمک‌های نظامی ممکن است کمتر شود که نشان‌دهنده نارضایتی گسترده‌تر از سطح حمایت مورد نیاز برای ادامه جنگ علیه روسیه است.

روسیه اکنون نزدیک به یک پنجم خاک اوکراین را کنترول می‌کند. اوکراین در سال جاری برای بازپس‌گیری اراضی اشغالی خود ضد حمله‌ای بزرگ انجام داد، اما پیشرفت چندانی نداشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها