کاخ سفید می‌گوید گروه روسی واگنر می‌خواهد به حزب‌الله سیستم دفاع هوایی بدهد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۳۰

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت که گروه واگنر به دستور حکومت روسیه، قصد دارد یک سامانه دفاع هوایی را در اختیار حزب الله یا ایران قرار دهد.

یک منبع به سی‌‌ان‌ان گفت که همکاری بین‌ حزب‌الله و واگنر در سوریه افزایش یافته است.

سی‌ان‌ان قبلا گزارش داده بود که گروه واگنر وظیفه تحویل سامانه موشکی از سوریه به حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران، را به عهده داشته است.

دو منبع ماه گذشته به سی‌ان‌ان گفتند که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه با ارائه سامانه دفاع موشکی ساخت روسیه به حزب‌الله موافقت کرده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت امریکا گفت: «اطلاعات ما نشان می‌دهد که واگنر، به دستور حکومت روسیه، آمادگی می‌گیرد که توان دفاع هوایی را برای حزب‌الله یا ایران فراهم کند.»

او افزود: «ما به دقت وضعیت را زیر نظر داریم که آیا واگنر تجهیزات نظامی به حزب‌الله یا ایران می‌دهد یا خیر.»

نقش روسیه در انتقال سیستم دفاع هوایی به حزب‌الله نشان‌دهنده روابط تسلیحاتی مستمر مسکو با ایران و گروه‌های نیابتی آن است.

جنگجویان واگنر و حزب‌الله نیز سال‌هاست که در سوریه فعالیت می‌کنند. شواهدی مبنی بر افزایش همکاری بین حزب‌الله و واگنر در سوریه نیز وجود دارد.

گمان می‌رود که حزب‌الله ضمن تلاش برای باز کردن یک جبهه جدید در جنگ اسرائیل علیه حماس، در آینده نزدیک یک سیستم دفاع هوایی جدید نیز داشته باشد.

ایالات متحده با مستقر کردن ناوهای هواپیمابر و نیروبر در منطقه، بارها به حزب‌الله و دیگر گروه‌های مورد حمایت ایران هشدار داده که از درگیری حماس و اسرائیل دور بمانند.

با این‌حال گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران از ۱۷ اکتوبر تاکنون بیش از ۶۰ حمله به نیروهای امریکایی در عراق و سوریه انجام داده‌اند.

به گزارش سی‌‌ان‌ان، سازمان‌های امنیتی امریکا ارزیابی کرده که ایران پاسخ خود به مداخله نظامی اسرائیل در غزه را برای جلوگیری از درگیری مستقیم با اسرائیل یا ایالات متحده تنظیم کرده و گروه‌های نیابتی خود را تقویت می‌کند.

با این‌حال مقامات می‌گویند که ایران کنترول کاملی بر گروه‌های نیابتی خود به‌ویژه حزب‌الله ندارد.

حزب‌الله و اسرائیل در ماه گذشته در شمال اسرائیل و جنوب لبنان چندین حمله به یکدیگر انجام داده‌اند، اما مقامات امریکایی می‌گویند که حزب‌الله در حال حاضر قصد ندارد وارد جنگ نظامی شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.