سازمان ملل: اخراج از پاکستان حس وحشت را در میان مهاجران افغان برانگیخته است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۳۰

کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل سه‌شنبه در مورد اضطراب گسترده در میان مهاجران افغان در پاکستان ابراز نگرانی کرد.

هزاران افغان از ترس اخراج از پاکستان، مخفی شده و می‌گویند که در صورت بازگشت به افغانستان تحت کنترول طالبان نگران جان شان اند.

اسلام‌آباد ماه گذشته اعلام کرد که حدود ۱.۷ میلیون مهاجر فاقد اسناد را که اکثرا افغان هستند، اخراج خواهد کرد. در پی آن از اول اکتوبر تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر افغان اخراج شده‌اند.

فیلیپا کندلر، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در پاکستان در نشستی در ژنو گفت: «اعلام تصمیم اخراج و اقدامات بعدی، از جمله گزارش‌های ایجاد ارعاب توسط مقامات محلی و اخراج توسط صاحب‌خانه‌ها، احساس وحشت ایجاد کرده است.»

او بار دیگر تاکید کرد که بازگشت افغان‌ها باید داوطلبانه باشد و پاکستان باید افراد آسیب‌پذیری را که نیاز به حمایت بین‌المللی دارند شناسایی کند.

حکومت پاکستان می‌گوید که مهاجران دارای سند معتبر اخراج نخواهند شد، اما کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می‌گوید حتی آن‌هایی که مدارک معتبری دارند نیز بازداشت و اخراج شده اند.

افزون بر آن پاکستان می گوید که آزار و اذیت پناهجویان به ندرت اتفاق می‌افتد و در حال انجام اقداماتی علیه عاملان آن است. اما به عملیات جستجو در شهرهای مختلف برای بررسی وضعیت پناهندگانی که بسیاری از آنها دهه‌ها در کشور زندگی می‌کنند، ادامه داده است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت گفت که ورود ناگهانی صدها هزار افغان بحران جدیدی را در افغانستان ایجاد کرده است که در آن عودت کنندگان با فرا رسیدن زمستان به کمک و سرپناه نیاز دارند.

این سازمان افزود: «با بیش از شش میلیون نفر که قبلاً در سراسر افغانستان آواره شده‌اند، افغان‌هایی که از پاکستان باز می‌گردند با آینده‌ای مبهم و نامطمئن روبرو هستند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.