سازمان ملل: از زمان حمله روسیه، بیش از ده هزار غیر نظامی اوکراینی کشته‌ شده‌اند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۳۰

کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل سه‌شنبه اعلام کرد که از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، بیش از ده هزار غیرنظامی اوکراینی کشته شده‌اند.

به گفته دفتر این سازمان در اوکراین، انتظار می‌رود تلفات واقعی "به طور قابل توجهی بیشتر" از این رقم باشد.

سازمان ملل اعلام کرد که اکثر قریب به اتفاق مرگ‌ها ناشی از گلوله‌ها، موشک‌ها و مهمات خوشه‌ای بوده است.براساس ارزیابی‌های ناظران دفتر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین، حداقل نیمی از کشتارها در چند ماه گذشته در مناطق دور از خط مقدم جنگ رخ داده‌اند.

ناظران این سازمان آمار بالای کشته شدن غیر نظامیان را به استفاده نیروهای روسی از موشک‌های دوربرد و انفجارها در مناطق درگیری نسبت می‌دهند.

سازمان ملل می‌گوید با توجه به کنترول ۲۰ درصد از خاک اوکراین توسط روسیه و دشوار بودن راستی‌آزمایی شمار واقعی تلفات، احتمالا شمار کشته‌شدگان به طور قابل توجهی بیشتر است.

سازمان ملل هزینه تلفات سنگین انسانی این جنگ را طی ۲۱ ماه گذشته «دردناک» توصیف کرده است.

داده‌های دفتر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین نشان می‌دهد سالمندانی که ممکن است نتوانند یا نخواهند به مکان‌های امن‌تر نقل مکان کنند، آمار بالایی از کشته‌شدگان در اوکراین را تشکیل می‌دهند.

طبق ارزیابی‌های سازمان ملل بیش از یک سوم قربانیانی که سن آنها تایید شده بالای ۶۰ سال بوده اند، در حالی که این گروه سنی تنها یک چهارم کل جمعیت اوکراین را تشکیل می‌دهد.

مسکو در پاسخ به اتهامات جرایم جنگی علیه روسیه، هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان را رد می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها