روزنامه دان: طالبان می‌خواهد هویت مهاجران اخراجی از پاکستان را شناسایی و تایید کند

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

طالبان می‌گویند در روند اخراج مهاجران، تنها به افرادی اجازه ورود به افغانستان را خواهد داد که هویت‌شان توسط قونسلگری این گروه بررسی و تایید شود.

روزنامه دان به نقل از منابع گزارش داد که این شرط برای جلوگیری از اخراج پاکستانی‌ها به نام «مهاجر غیرقانونی» به افغانستان وضع شده است.

روزنامه پاکستانی دان به نقل از منابع خود در قونسلگری طالبان در پاکستان نوشت که پس از وضع این شرط در روز جمعه، سوم عقرب، هیچ مهاجری از ایالت خیبرپختونخوا به افغانستان اخراج نشده است.

طالبان ادعا کرده‌اند که از زمان اجرای طرح اخراج مهاجرین بدون سند رسمی اقامت در پاکستان، پولیس این کشور برخی از شهروندان پاکستان را به نام «مهاجر افغان» به افغانستان اخراج کرده است.

منابع دیپلوماتیک طالبان گفته‌اند زمانی که این گروه اتباع پاکستانی را به مرز بازمی‌گرداندند، مقامات پاکستانی از پذیرفتن دوباره آن‌ها خودداری می‌کردند.

طالبان و مقامات پاکستانی در روند اخراج نزدیک به دو میلیون مهاجر فاقد مدرک رسمی اقامت اختلافات دیگری نیز دارند.

طالبان می‌گویند حکومت پاکستان دارایی‌های مهاجران را ضبط کرده و به آنان فرصت کافی نداده است تا بتوانند دارایی خود را به کشورشان منتقل کنند.

با این حال، مقام‌های پاکستانی ادعای اخراج پاکستانی‌ها به افغانستان را «بی‌اساس» خوانده‌اند. آنان گفتند عکس و اثر انگشت همه مهاجران اخراج شده را «برای استفاده در آینده» گرفته‌اند.

مقامات پاکستانی گفتند شرط طالبان برای بررسی هویت مهاجران توسط قونسلگری این گروه در پاکستان، روند انتقال آنان به افغانستان را به تاخیر می‌اندازد و باعث خواهد شد آنان «مدت طولانی‌تری در زندان بمانند».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.