یک روحانی شیعه از طالبان خواست حسینی مزاری را به‌دلیل تهمت ناروا بر مردم کابل مجازات کند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۶

واعظ بهسودی، روحانی شیعه از قوه قضائیه ایران و طالبان خواست به‌دلیل «تهمت بسیار ناروا» بر مردم کابل، «حد شرعی» را بر حسینی مزاری، رئیس مرکز فرهنگی تبیان «جاری سازد».

آقای مزاری پیش از این ادعا کرده بود که در زمان جمهوریت «هزاران فاحشه‌خانه و ۵۰۰ کلیسا» در کابل فعال بود.

در واکنش به این اظهارات واعظ بهسودی، روحانی مشهور و رئیس دارالمعارف اهل‌بیت غرب کابل اظهارات سید عیسی حسینی مزاری را «اوج دشمنی علیه مؤمنین و مردم کابل» خواند.

آقای بهسودی در بیانیه‌ای گفته: «در حالی که در غرب کابل مدارس دینی، کلاس‌های قرآنی و حدود ۶۰۰ محراب مسجد و نمازخانه برای ادای نماز جمعه و جماعت وجود دارد»، عیسی مزاری حسینی «کفر، زنا و لواط» را بر مردم این منطقه نسبت داده است.

واعظ‌زاده بهسودی در بیانیه خود از قوه قضائیه ایران خواست تا زمانی که حسینی مزاری در این کشور است، «حد شرعی را بر وی جاری سازد». او همچنین از طالبان خواسته است اگر رئيس مرکز فرهنگی تبیان وارد افغانستان می‌شود او را مجازات کند.

سید عیسی حسینی مزاری، از چهره‌های نزدیک به دولت ایران در افغانستان، در یک سخنرانی در مشهد ایران گفت که نظام طالبان هزار برابر از نظام جمهوریت بهتر است.

آقای مزاری مدعی شد که زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین امریکا در امور افغانستان به «برخی از فاحشه‌خانه‌های تایلندی‌ها» کمک کرده است.

خبرگزاری آوا، وابسته به مرکز فرهنگی تبیان گزارش داد که سید عیسی حسینی مزاری این سخنان را در ۲۹ عقرب در جمعی کسبه کاران، بازاریان و متنفذین مهاجر در مشهد ایراد کرده است.

سید حسینی مزاری رئیس مرکز فرهنگی تبیان است. این مرکز فرهنگی یکی از نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی در افغانستان است. او خود را مقلد علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌داند.

سخنرانی آقای مزاری در مشهد با واکنش‌های گسترده‌ای در میان افغان‌ها روبرو شده است. بسیاری از منتقدان اظهارات او را اهانت به مردم کابل دانسته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
وادی رقابت
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها