مقام پاکستانی می‌گوید ورود کنترول ناشده افغان‌ها مانع محو فلج اطفال در ایالت سند می‌شود

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

وزیر صحت سند پاکستان می‌گوید که ورود غیرقانونی مهاجران افغان از موانع اصلی مبارزه با فلج اطفال در این ایالت است.

سعد خالد گفته است که برای مقابله با این بیماری، تیم‌های صحی کودکان را در نقاط ورودی این ایالت واکسین می‌کنند.

آقای خالد روز دوشنبه، ششم قوس به خبرنگاران گفت که شیوع فلج اطفال نه تنها برای کودکان منطقه بلکه برای کسانی که در سایر نقاط جهان زندگی می‌کنند نیز یک تهدید محسوب می‌شود.

او بر تلاش‌های دولت پاکستان برای مبارزه با فلج اطفال در سراسر ایالت سند اشاره کرد و گفت که این فعالیت‌ها نتوانسته این بیماری را در سند ریشه کن کند.

به گفته این مقام صحت پاکستان، در سال جاری پنج مورد فلج اطفال شامل دو مورد در شرق کراچی و سه مورد در ناحیه بنو در خیبر پختونخوا گزارش شده است.

وزیر صحت ایالت سند در مراسم راه‌اندازی کمپین مبارزه با فلج اطفال با بیان این که نمونه‌های مثبت در کراچی به افغانستان مرتبط است ثبت موارد مثبت این بیماری را نگران‌کننده خواند.

او گفته با توجه به این که شهر کراچی یک مرکز اقتصادی است مردم از جاهای مختلف به دنبال فرصت‌های معیشتی از سراسر کشور به آنجا جذب می‌شوند.

سازمان جهانی بهداشت در افغانستان در ۹ اسد گفت که افغانستان و پاکستان به محو پولیو نزدیک شده اند. وزارت صحت طالبان از کشف ۵ واقعه فلج اطفال در سال ۱۴۰۲ خبر داد. گفته می‌شود که این موارد عمدتا در ولایات شرقی و هم‌مرز با پاکستان کشف شده‌اند.

در کمپین یک هفته‌ای محو فلج اطفال در ایالت سند، قرار است بیش از ۱۰ میلیون کودک واکسین شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.