دادگاه عالی پاکستان رسیدگی به درخواست جلوگیری از اخراج افغان‌ها را شروع کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۰

یک وکیل مدافع خبر داد که دادگاه عالی پاکستان روز جمعه رسیدگی به درخواست‌ها مبنی بر توقف اخراج اجباری مهاجران افغان را شروع کرده است.

عمر ایجاز گیلانی گفت به‌دلیل فوریت موضوع،‌ از دادگاه درخواست کرده‌ تا اوایل هفته آینده به این پرونده رسیدگی کند.

طبق گزارش‌ها، پولیس برای یافتن افراد فاقد مدرک وارد کمپ‌های مهاجران می‌شوند تا آن‌ها را بازداشت و به افغانستان اخراج کند.

عمر ایجاز گیلانی، وکیل مدافع فعالان حقوق بشر گفت: «به دلیل فوریت‌ها، از آنجایی که هزاران نفر روزانه در رنج‌ اند، از دادگاه درخواست کردم تا اوایل هفته آینده به این پرونده رسیدگی کند.»

این وکیل دادگستری گفت که هیئت متشکل از سه قاضی از دولت، وزارتخانه‌های داخله و خارجه و همچنین مقامات ارشد دولتی و نظامی خواسته‌اند تا به آن‌ها درباره اخراج مهاجران توضیح بدهند.

از زمانی که پاکستان رسما روند اخراج اجباری مهاجران افغان را شروع کرده، هزار نفر از ترس اخراج پنهان شده‌اند. بسیاری این افراد بیم دارند که در صورت برگشت به افغانستان توسط طالبان کشته یا زندانی شوند.

آقای گیلانی گفت: «کودکانی که در خانواده‌های افغان در پاکستان به دنیا می‌آیند، به‌دلیل حق تولدی که دارند،‌ نباید بازگردانده شوند.»

او گفت که دادخواست روز جمعه از درخواست دیگر جداست. این درخواست به‌دنبال اعطای شهروندی پاکستان به کودکانی است که در پاکستان به‌دنیال آمده‌اند و قانون اساسی پاکستان این حق را برای آنان تضمین کرده است.

پاکستان اعلام کرده بیش از یک میلیون مهاجر را اخراج می‌کند. در یک ماه گذشته بیش از ۳۷۰ هزار نفر اخراج شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.