کاپ ۲۸؛ امریکا به اهدای سه میلیارد دالر دیگر به صندوق اقلیم سبز متعهد شد

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۱

معاون رئیس‌جمهور امریکا اعلام کرد که ایالات متحده متعهد شده سه میلیارد دالر به صندوق مبارزه با اثرات تغییرات اقلیمی موسوم به «صندوق اقلیم سبز» کمک کند.

کامالا هریس این موضوع را هنگام ورود به دبی برای شرکت در بیست‌وهشتمین کنفرانس سازمان ملل متحد برای تغییرات اقلیمی اعلام کرد.

در متن گزیده سخنرانی خانم کامالا آمده است: «امروز مفتخرم اعلام کنم که ما یک تعهد سه میلیارد دالری جدید به صندوق اقلیم سبز خواهیم داد که به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند تا به سرمایه مورد نیازشان برای سرمایه‌گذاری در تاب‌آوری، انرژی پاک و راه‌حل‌های مبتنی بر طبیعت دسترسی پیدا کنند.»

این صندوق با بیش از بیست میلیارد دالر ذخیره مالی، بزرگترین صندوق بین‌المللی است که به حمایت از اقدامات اقلیمی در کشورهای در حال توسعه اختصاص یافته است.

پیشتر رویترز گزارش داده بود که امریکا دو میلیارد دالر به این صندوق کمک می‌کند و میزان جدید به میزان قبلی کمک امریکا اضافه شده است.

منابع آگاه به این خبرگزاری گفتند این تعهد منوط به در دسترس بودن بودجه است.

کنگره ایالات متحده که اکنون از نظر سیاسی دچار گسست شده، باید مجوز این بودجه را بدهد.

با وجود تعهدات مالی داده شده، به گفته سازمان ملل متحد، صندوق اقلیم سبز اکنون حدود ۲۵۰ میلیارد دالر کمبود بودجه دارد تا کشورهای در حال توسعه بتوانند تا سال ۲۰۳۰ خود را با گرمایش جهانی سازگار کنند.

این صندوق علاوه بر حمایت از سازگاری با تغییرات اقلیمی، پروژه‌هایی را نیز برای کمک به کشورها در زمینه تغییر به سمت انرژی پاک تامین مالی می‌کند.

یک مقام امور اقیلمی ایالات متحده گفت که معاون رئیس‌جمهور امریکا در کنفرانس امسال خواهد گفت که جهان باید «اطمینان حاصل کند که همه بر سر میز مذاکره هستند و همه در حال حاضر شدن هستند. همه باید گام بردارند.»

روسای جمهور امریکا و چین دو اقتصاد بزرگ جهان و دو آلاینده بزرگ جو زمین با گازهای گلخانه‌ای از غایبان نشست رهبران در کاپ ۲۸ هستند.

در ادامه سخنرانی‌ها در این کنفرانس، جورجیا ملونی نخست وزیر ایتالیا روز جمعه گفت که کاپ۲۸ باید یک نقطه عطف باشد و باید تصمیم‌های عملگرایانه به دور از افراطی‌گرایی سیاسی گرفت.

او گفت که از رهبران جهان خواسته شده جهت روشنی تعیین کنند و اقدامات مشخص، معقول، اما ملموس، مانند سه برابر کردن ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر جهان تا سال ۲۰۳۰ و دو برابر کردن نرخ بهبود بهره‌وری انرژی را انجام دهند.

هم‌چنین پیام پاپ فرانسیس از سوی یکی از کاردینال‌های واتیکان قرائت خواهد شد.

انتظار می‌رود این پیام درخواستی از جامعه جهانی برای همبستگی به منظور مبارزه با بحران‌های تغییرات اقلیمی باشد.

روز جمعه رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود جهان خواهان انرژی هسته‌ای بیشتر به عنوان ابزاری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی و تامین تقاضای رو به رشد انرژی الکتریسیتی است.

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان هم گفت که باید تا سال ۲۰۳۰ استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر سه برابر و بهینه‌سازی مصرف انرژی دو برابر شود.

با حضور نزدیک به ۸۵ هزار شرکت‌کننده، کاپ ۲۸ بزرگترین نشست اقلیمی سازمان ملل متحد تا به حال است و برای اولین بار طی سه دهه برپایی این نشست سالانه اقلیمی، فهرست کامل شرکت‌کنندگان منتشر شده است.

طی دو هفته برگزاری نشست در دبی تعداد ثبت‌نام شوندگان حتی بالاتر از این رقم خواهد رفت.

تخمین زده می‌شود پارسال در شرم الشیخ کاپ ۲۷ میزبان ۵۰ هزار نفر و سال قبل از آن گلاسکو در کاپ ۲۶ میزبان ۲۵ هزار نفر بودند.

اولین کنفرانس سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی در برلین، نزدیک به چهار هزار شرکت‌کننده‌ داشته‌است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.