سازمان جهانی کار: سالانه سه میلیون کارگر در جهان کشته می‌شوند

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۱

سازمان جهانی کار در گزارشی اعلام کرد سالانه نزدیک به سه میلیون نفر در اثر حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

این سازمان تخمین زده است حداقل ۳۹۸ میلیون کارگر در سراسر جهان متحمل صدمات غیرکشنده ناشی از کار شده‌اند.

در این گزارش با استناد به تخمین‌های جدید سازمان جهانی کار آمده است شمار کارگرانی که به دلیل حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند از سال ۲۰۱۵ تا امروز یعنی طی هشت سال، بیش از پنج درصد افزایش یافته است.

در این گزارش که در سایت سازمان جهانی کار منتشر شده، گفته شده است این تعداد تلفات بر چالش‌های پایدار در حفاظت از سلامت و ایمنی کارگران در سطح جهانی تاکید دارد.

از مجموع مرگ و میرهای ناشی از کار، ۲.۶ میلیون کارگر به دلیل بیماری‌های ناشی از کار و ۳۳۰ هزار نفر دیگر در پی حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند.

در این گزارش، بیماری‌های گردش خون، نئوپلاسم‌های بدخیم و بیماری‌های تنفسی به عنوان سه علت اصلی مرگ و میر ناشی از کار معرفی شده‌اند که در مجموع بیش از سه چهارم کل این مرگ و میرها را شامل می‌شوند.

در این گزارش آمده است مردان در مقایسه با زنان بیشتر در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

بر اساس داده‌های این گزارش ۵۱.۴ نفر از هر ۱۰۰ هزار مرد بزرگسال در سن کار و ۱۷.۲ نفر از هر ۱۰۰ هزار زن بزرگسال در سن کار به دلیل حوادث ناشی از کار جان می‌بازند.

منطقه آسیا و اقیانوسیه به دلیل فراوانی نیروی کار، با آمار ۶۳ درصد از کل، بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کار را در جهان دارد.

بخش‌های کشاورزی، ساخت‌وساز، جنگل‌داری و ماهیگیری و تولید با ۲۰۰ هزار مورد صدمات کشنده در سال، پرخطرترین بخش‌ها به حساب می‌آیند و ۶۳ درصد از کل آسیب‌های شغلی منجر به مرگ را شامل می‌شوند.

بر پایه این گزارش از هر سه حادثه شغلی کشنده در سراسر جهان، یک مورد در میان کارگران کشاورزی رخ می‌دهد.

داده‌های جدید گزارش سازمان جهانی کار در فراخوانی برای محیط‌های کاری ایمن و سالم‌تر گنجانده شده و قرار است در بیست و سومین «کنگره جهانی ایمنی و سلامت در محل کار» ارائه شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
مکزیک - زیر درختان نخل لوس کوموندو

رادیو

پادکست‌ها