اسرائیل به دولت‌های عربی اطلاع داده که پس از جنگ، منطقه حائل در غزه ایجاد می‌کند

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۱

منابع دیپلوماتیک به رویترز گفتند اسرائیل به چندین کشور عربی اطلاع داده که به‌عنوان بخشی از پیشنهادات برای غزه پس از جنگ، می‌خواهد یک منطقه حائل در سمت فلسطینی مرز غزه ایجاد کند.

هدف از این طرح، پیش‌گیری از حملات آینده به اسرائیل خوانده شده است.

به گفته منابع، اسرائیل برنامه‌های خود را با مصر، اردن و امارات متحده عربی شریک کرده است. هر سه کشور در سال ۲۰۲۰ روابط خود را با اسرائیل عادی کردند.

هرچند تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط ریاض با تل‌آویو با میانجی‌گری واشنگتن با حمله هفتم اکتبر حماس به جنوب اسرائیل متوقف شد، منابع گفتند که این طرح به اطلاع عربستان سعودی هم رسیده است.

منابع نگفتند که این موضوع چطور به اطلاع ریاض رسیده در حالی که دو کشور هیچ کانال ارتباطی رسمی ندارند.

به گفته منابع، اسرائیل طرح خود را به اطلاع ترکیه نیز رسانده است.

البته این ابتکار به معنی پایان فوری عملیات نظامی اسرائیل در غزه نیست که از روز جمعه و با پایان آتش‌بس هفت روزه دوباره شروع شد.

تا حال هیچ کشور عربی برای مدیریت غزه پس از جنگ تمایلی نشان نداده‌ است. بیشتر این کشورها حمله اسرائیل به غزه را که تا حال بیش از ۱۵ هزار کشته بر جا گذاشته، محکوم کرده‌اند.

حملات اسرائیل به غزه به‌دنبال حمله غافلگیرانه حماس به جنوب اسرائیل در هفتم اکتبر شروع شد که در آن ۱۲۰۰ اسرائیلی کشته و بیش از ۲۰۰ نفر به گروگان گرفته شدند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته که تا نابودی کامل گروه حماس عملیات غزه ادامه دارد. وزیر خارجه این کشور هم گفته که غزه پس از جنگ کوچکتر و بدون حماس خواهد بود.

برخی از کارشناسان اظهارات این مقام ارشد اسرائیلی را به معنی طرح اسرائیل برای ضمیمه کردن بخش‌های از نوار غزه به اسرائیل تعبیر کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.