یک قاضی فدرال درخواست برای مصونیت ترامپ در پرونده مداخله در انتخابات را رد کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۱

یک قاضی فدرال در امریکا حکم داد که دونالد ترامپ از تعقیب قضایی در پرونده‌ای علیه او که به اتهام «مداخله در انتخابات» در واشنگتن گشوده شده است، مصون نیست.

تانیا چاتکن درخواست رئیس‌جمهور سابق امریکا برای پایان دادن به این پرونده را رد کرد.

این قاضی فدرال امریکا همچنین آقای ترامپ را به توطئه برای لغو انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ متهم کرد.

تصمیم این قاضی امریکایی رد نظرات تیم وکلای مدافع آقای ترامپ به شمار می‌رود که پیش پیش از جلسه دادگاه مطرح شده است.

این قاضی پیشتر حکم داده بود که دونالد ترامپ در چهارم مارچ، در ارتباط با پرونده اتهام توطئه برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ در واشنگتن محاکمه شود.

او در ماه سنبله همچنین درخواست وکلای ترامپ برای تغییر این تاریخ به دلیل برنامه‌های انتخاباتی ترامپ را رد کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، دعوای حقوقی بر سر مصونیت ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری‌اش می‌تواند در نهایت به دیوان عالی ایالات متحده کشیده شود.

دونالد ترامپ هرگونه تخلف در این پرونده را رد کرده و انتظار می‌رود او به سرعت برای آنچه که وکلایش آن را یک موضوع حقوقی حل نشده خوانده‌اند، درخواست تجدیدنظر کند.

هنوز وکلای آقای ترامپ به این تصمیم قاضی واکنشی نشان نداده‌اند.

خانم چاتکن در حکم خود گفت که وظیفه ریاست‌جمهوری مانع از آن نمی‌شود که یک رئیس‌جمهور به‌طور مادام‌العمر مجوز خارج شدن از زندان داشته باشد.

او نوشت: «روسای جمهور سابق از هیچ شرایط خاصی در رابطه با مسئولیت کیفری فدرال خود بهره‌مند نیستند.»

این قاضی افزود: «متهم ممکن است مشمول تحقیقات فدرال، کیفرخواست، تعقیب، محکومیت و مجازات برای هر گونه اعمال مجرمانه‌ای باشد که در زمان ریاست‌جمهوری انجام شده است».

قاضی چاتکن همچنین اظهارات آقای ترامپ مبنی بر اینکه این کیفرخواست حق آزادی بیان رئیس‌جمهور پیشین امریکا را نقض می‌کند، رد کرد.

وکلای آقای ترامپ استدلال کرده بودند که او بر اساس متمم اول قانون اساسی حق دارد نتیجه انتخابات را به چالش بکشد و ادعا کند که این نتایج به تقلب آلوده شده است.

این وکلای دادگستری دادستان‌های این پرونده را به تلاش برای جرم‌انگاری گفتار سیاسی و حمایت سیاسی متهم کردند.

خانم چوتکان گفت: «به خوبی ثابت شده است که متمم اول قانون اساسی از سخنانی که به عنوان ابزار جرم استفاده می‌شود محافظت نمی‌کند.»

او گفت: «متهم صرفا به دلیل اظهارات نادرست (...) نیست که تحت پیگرد قرار می‌گیرد، بلکه به دلیل اظهارات نادرست آگاهانه به عنوان بخشی از یک توطئه جنایتکارانه و ایجاد مانع در روند انتخابات است.»

در ماه اسد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین امریکا، در جلسه تفهیم اتهام خود در دادگاهی فدرال در واشینگتن‌دی‌سی در مورد چهار اتهام کیفری خود در ارتباط با «توطئه» برای لغو نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، اعلام بی‌گناهی کرد.

قاضی دادگاه فدرال واشنگتن برای رسیدگی به اتهام‌های کیفری دونالد ترامپ شرایط آزادی برای او را تایید کرد و همزمان به او هشدار داد مرتکب جرمی نشود.

همزمان با برگزاری جلسه تفهیم اتهام، مخالفان و موافقان دونالد ترامپ با در دست داشتن بنرهایی در بیرون محل برگزاری دادگاه او تجمع کرده بودند.

رئیس‌جمهور پیشین امریکا پس از جلسه تفهیم اتهام در دادگاه، در جمع خبرنگاران گفت: «این روز برای امریکا روزی بسیار غم‌انگیز است.» ترامپ همچنین اتهام‌های مطرح شده علیه خود را «آزار و اذیت یک مخالف سیاسی» خواند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.