احمد مسعود: نشست مخالفان، مقامات بلندپایه طالبان را نگران ساخته است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۲

رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان در نشست ویانا گفت این نشست و انسجام مخالفان طالبان، مقامات بلندپایه این گروه را نگران کرده است.

احمد مسعود در نشست ویانا از مخالفان طالبان خواست اختلاف‌ها، فاصله‌ها و تشریفات را کنار بگذارند.

او افزود که نبردهای مقاومت به دستاوردی خوب منجر شده که توافق همگانی و اجماع مشترک در مورد بحران افغانستان است.

این چهره برجسته مخالف طالبان همچنین در برنامه ویانا درباره «بدیل طالبان» سخن گفت.

به گفته آقای مسعود «بدیل طالب افراد نیستند بلکه گفت‌وگوی میان شهروندان افغانستان است. بدیل طالب یک روند است که همه مردم افغانستان در آن دخیل باشند و بتواند طالب را نیز جزئی از آن جریان کند».

آقای مسعود گفت «راه حل افغانستان اصلاح دستگاه حاکم‌ نیست، تشکیل حکومت همه‌شمول مشکل را حل نمی‌کند، چنانچه بازشدن دوباره مکاتب با این نصاب تعلیمی، فقط افکار تروریستی را بیشتر پرورش می‌دهد».

نشست مخالفان طالبان در ویانا، پایتخت اتریش، پیش از چاشت روز یکشنبه، ۱۲ قوس آغاز شد.

این سومین بار است که شماری از چهره‌های سیاسی مخالف طالبان در اتریش گردهم می‌آیند تا درباره ترسیم «نقشه‌راهی برای گذار به افغانستان مردم‌سالار» گفت‌وگو کنند.

برپایه اطلاعاتی که به افغانستان اینترنشنال رسیده، در سومین دور نشست مخالفان طالبان در ویانا، نمایندگان کشورهای غربی از جمله دیپلومات‌های امریکایی و نمایندگان کشورهای اروپایی شرکت خواهند کرد.

شرکت‌کنندگان نشست ویانا می‌گویند افزون بر ۲۹ گروه سیاسی، نمایندگان جامعه مدنی نیز در این نشست حضور دارند.

احمد مسعود، رنگین دادفر سپنتا، محمد محقق، باتور دوستم، فوزیه کوفی، شکریه بارکزی، حضرت علی، نصیراحمد اندیشه، شاه‌گل رضایی، باقر محسنی، خالد نور و محمود صیقل شماری از شرکت‌کنندگان این نشست‌اند.

علاوه بر چهره‌های سیاسی برخی از چهره‌های مدنی مثل محمد محق، سنجر سهیل، تمنا زریاب پریانی و قاری عیسی نیز در این نشست شرکت دارند.

شکریه بارکزی، عضو پیشین مجلس نمایندگان که در این نشست حضور دارد، به افغانستان اینترنشنال گفت که برخلاف نشست دوحه، که در آن تنها یک گروه سیاسی شرکت کرده بود، در نشست ویانا نمایندگان بیش از ۲۹ گروه سیاسی افغانستان شرکت کرده‌اند و این نکته «غنای نشست ویانا را نشان می‌دهد».

فوزیه کوفی، دیگر عضو پیشین مجلس نمایندگان به افغانستان اینترنشنال گفت که متن پیش‌نویس یک نقشه‌راه درباره آینده افغانستان تهیه شده است که در سومین دور نشست ویانا روی بهبود آن کار خواهد شد. خانم کوفی گفت تلاش می‌شود نقشه‌راهی به دست آید که بتواند نیروهای سیاسی و مدنی مخالف طالبان را بسیج کند.

میثم نظری، عضو جبهه مقاومت ملی افغانستان نیز گفته است: «این اجلاس که سه روز به طول خواهد انجامید، نوید یک نقطۀ عطف و مهمی را به همراه دارد و نتایج آن در روز پایانی اعلام خواهد شد.»

علاوه بر کسانی که توانستند به ویانا سفر کنند، برخی از چهره‌های سیاسی و مدنی به‌طور آنلاین در این جلسه شرکت خواهند کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.