معترضان هرات: طالبان برای تامین امنیت مراسم تشییع جنازه تیرباران‌شدگان تدابیر نگرفته بود

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۲

در پایان مراسم تشییع جنازه تیرباران‌شدگان شهرک جبرئیل هرات، که با راهپیمایی اعتراضی صدها معترض در این شهر به همراه بود، معترضان به افغانستان اینترنشنال گفتند که طالبان برای تامین امنیت این مراسم تدابیر امنیتی روی دست نگرفته بود.

آن‌ها گفتند طالبان با آنکه می‌دانند خطر جدی امنیت تجمعات هزاره‌ها و شیعیان را تهدید می‌کند، مراسم تشییع جنازه را بدون تدابیر امنیتی رها کرده بود.

منابعی از هرات به افغانستان اینترنشنال گفتند که پیش از آغاز مراسم، افرادی از اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان آمدند و گفتند زنان نباید در مراسم تشییع جنازه شرکت کنند.

مراسم تشیع جنازه قربانیان حمله مسلحانه روز جمعه در شهرک جبرئيل روز یکشنبه، ۱۲ قوس، با حضور صدها نفر از باشندگان هرات برگزار شد.

خودداری از دفن جنازه‌های تیرباران شده

مراسم تشییع جنازه تیرباران‌شدگان در حالی برگزار شد که باشندگان شهرک جبرئیل در دو روز گذشته در اعتراض به «ناکامی طالبان در تامین امنیت و کشتارهای زنجیره‌ای هزاره‌ها و شیعیان» از دفن جنازه‌ها خودداری کردند.

پس از خودداری باشندگان شهرک جبرئيل از دفن جنازه‌ها، نوراحمد اسلام‌جار، والی طالبان در هرات روز شنبه، ۱۱ قوس، با نمایندگان مردم جلسه کرد و از آنان خواست جنازه‌ها را به خاک بسپارند.

منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که برخی از باشندگان شهرک جبرئیل در این جلسه به نوراحمد اسلام‌جار، والی طالبان در هرات گفتند: «یا امنیت مردم را بگیرید یا سلاح بدهید تا مردم امنیت خود را بگیرند».

باشندگان شهرک جبرئیل همچنین خواهان بازداشت و مجازات عاملان ترورهای زنجیره‌ای روحانیون شیعه در هرات شدند. آنان همچنین از وخامت وضعیت امنیتی در هرات ابراز نگرانی کردند.

جلوگیری از راهپیمایی زنان

مراسم تشییع جنازه قربانیان حمله روز جمعه، سرانجام، پس از گفت‌وگو با والی طالبان در هرات روز یکشنبه، ۱۲ قوس، برگزار شد.

شماری از زنان شرکت‌کننده در تظاهرات گسترده هرات به افغانستان اینترنشنال گفتند طالبان با بستن راه جلو راهپیمایی زنان را گرفتند.

در ویدیوهایی که به افغانستان اینترنشنال رسیده، دیده می‌شود که جمعیت زیادی از زنان شعار «مرگ بر قاتلان»‌ سر می‌دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سرانجام، قانون
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها