مقام ایرانی: ورود افغان‌ها به ۱۶ استان ایران ممنوع است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۲


مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان‌شاه اعلام کرد که ورود مهاجران افغان به ۱۶ استان ایران ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حمزه سلیمانی گفته است مهاجران افغان «غیرمجاز» هم در ایران شناسایی و اخراج می‌شوند.

به گفته او، از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون هشت مرحله طرح شناسایی، دستگیری و «طرد اتباع غیرمجاز» در استان کرمان‌شاه اجرایی شده است.

در این گزارش که روز شنبه (۱۱ قوس) منتشر شده آمده است که تاکنون تعداد قابل توجهی از کارگران افغان و نیز تعدادی از «کارفرمایان متخلف و بی‌تعهد که اقدام به به‌کارگیری آنها کرده بودند، دستگیر شدند.»

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان کرمان‌شاه از آغاز مرحله نهم اجرای طرح بازداشت افغان‌ها هم خبرداده است.

او می‌گوید: مرحله نهم اجرای طرح شناسایی، دستگیری و طرد اتباع غیرمجاز از هشتم قوس در کرمانشاه آغاز شده که طی آن از بسیاری از پروژه‌های ساخت مسکن در شهرک‌های اطراف شهر، گلخانه‌ها، اصطبل‌های پرورش اسب و گاوداری‌ها بازرسی به عمل آمد.

بر اساس جزئیاتی که حمزه سلیمانی داده در این بازرسی‌ها هم تعدادی از کارگران افغان که توسط کارفرمایان ایرانی به کار گرفته شده بودند دستگیر و از استان کرمان‌شاه طرد شدند.

آقای سلیمانی اعلام کرد: در حال حاضر با دستورالعمل ابلاغی از شورای عالی امنیت ملی حضور، اسکان و اشتغال افغان‌ها در ۱۶ استان ایران ممنوع است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، شمار زیادی به کشورهای همجوار از جمله پاکستان و ایران رفتند. هر دو کشور در هفته‌های گذشته هزاران مهاجر افغان را اخراج و به افغانستان بازگردانده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.