مقام ایرانی در استان کهگیلویه و بویراحمد: دفاتر املاک از اسکان افغان‌ها خودداری کنند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۳

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویر احمد ایران گفته دفاتر معاملات املاک موظف شده‌اند از اسکان افغان‌ها خودداری کنند. جواد هاشمی مهر هشدار داده اگر کسی به افغان‌ها در منازل جا بدهد، «متخلف» است و برای او پرونده تشکیل می‌شود.

او همچنین گفته است کسانی که به افغان‌ها جا دهد و یا آن‌ها را برای کار استخدام کنند، جریمه می‌شوند.

خبرگزاری صدا و سیما روز دوشنبه (۱۳ قوس) گزارش داد که این مقام ایرانی، بر لزوم همکاری مردم در شناسایی و جمع‌آوری افغان‌ها تاکید کرده است.

این مقام ایرانی، ورود افغان‌ها به استان کهگیلویه و بویراحمد را باعث «تاسف» دانسته است.

او گفته است: سال گذشته به دلیل تحولاتی که در افغانستان رخ داد، سیاست کشور به این صورت بود که به افغان‌ها اجازه داده شود که وارد کشور شوند، « و متاسفانه به استان ما نیز ورود کردند.»

به گفته این مقام جمهوری اسلامی، در حال حاضر شناسایی و اخراج افغان‌ها به شدت از استان کهگیلویه و بویراحمد جریان دارد.

هاشمی مهر همچنین خبر داده که موترهایی که حامل افغان‌ها هستند، به مدت ۶ ماه توقیف می‌شوند.

به گفته وی، افغان‌ها ممنوعیت تحصیلی دارند و آموزش و پرورش هم موظف است اگر افرادی را غیرقانونی ثبت نام کرده‌اند، اخراج شوند و برای مدیر مربوطه پرونده تخلف تشکیل شود.

معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید ادارات جمهوری اسلامی مانند فراجا، نیروی انتظامی، صمت، اتحادیه اصناف، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، شهرداری‌ها موظف به اجرای شناسایی و اخراج افغان‌ها هستند.

طبق توضیحات او، افغان‌ها پس از شناسایی به اردوگاهی در استان فارس انتقال داده می‌شوند و سپس طرد آن‌ها از ایران انجام می‌‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.