کاخ سفید: تاخیر در ارسال کمک‌های امریکا، اوکراین را با شکست مواجه می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۳

کاخ سفید در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان امریکا نوشت که بودجه تعیین‌شده برای کمک به اوکراین تا پایان سال میلادی تمام خواهد شد.

کاخ سفید می‌گوید که تشدید حملات روسیه و فقدان کمک‌های امریکا در زمستان امسال، به شکست اوکراین کمک خواهد کرد.

شالاندا یانگ، مدیر دفتر بودجه ایالات متحده امریکا در نامه‌ای به مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده گفت: «می‌خواهم واضح بگویم بدون اقدام کانگرس، تا پایان سال منابع ما برای تهیه سلاح و تجهیزات بیشتر برای اوکراین تمام خواهد شد.»

او گفت که «اگر اقتصاد اوکراین سقوط کند، آن‌ها نمی‌توانند به مبارزه ادامه دهند.»

ایالات متحده به عنوان بزرگترین کمک‌کننده اوکراین، از زمان تهاجم روسیه در فبروری ۲۰۲۲، بیش از ۴۰ میلیارد دالر به این کشور کمک کرده است. در صورت قطع کمک‌های امریکا به نظر نمی‌آید که کشورهای اروپایی جای خالی آن را پر کنند.

رئیس‌جمهور امریکا از کانگرس خواسته است تا ۱۰۵ میلیارد دالر بودجه امنیت ملی را که شامل حمایت از اوکراین است، تصویب کند.

این پیشنهاد جو بایدن با مخالفت جمهوریخواهان در کانگرس مواجه شده و حدود ۶۱ میلیارد دالر کمک اضافی از سوی کانگرس امریکا متوقف شده است.

علاوه بر امریکا، اتحادیه اروپا نیز در توافق بر سر ارائه ۵۰ میلیارد یورو برای کی‌یف با مشکلاتی مواجه است.

این مقدار پول پیشنهادی برای حفظ توان مالی کی‌یف تا سال ۲۰۲۷ مدنظر گرفته شده است، اما عدم تصویب بودجه بلندمدت برای خرید تسلیحات، ضربه سختی به کی‌یف خواهد زد.

روزنامه فایننشال تایمز روز یکشنبه در گزارشی نوشت که پیروزی جناح راست افراطی در انتخابات هالند و چالش‌های ملی در آلمان مذاکرات بر سر بودجه کمکی اروپا به اوکراین را پیچیده‌تر کرده است.

در بحبوحه‌ عدم اطمینان از تداوم تامین مالی غرب از اوکراین، روسیه در هفته‌های اخیر حملات خود را به زیرساخت‌ها و تاسیسات انرژی این کشور ادامه داده است.

نیروی هوایی اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که ۱۸ فروند از ۲۳ پهپاد ساخت ایران و یک موشک را سرنگون کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.