دومین روز "کنفرانس ویانا برای افغانستان مردم‌سالار" با حضور نمایندگان کشورهای غربی آغاز شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۳

دومین روز "نشست ویانا برای افغانستان مردم‌سالار" روز دوشنبه، ۱۳ قوس در پایتخت اتریش آغاز شد.

در این نشست علاوه بر مخالفان طالبان، نمایندگان برخی از کشورهای غربی از جمله دیپلومات‌های امریکا، بریتانیا، اتریش، آلمان، اسپانیا و ناروی حضور دارند.

قبل از ظهر روز دوشنبه پنلی با عنوان «راه‌های پیش رو - گسترش و تقویت تفاهم و همکاری میان نیروهای دموکراتیک» برگزار می‌شود.

همه شرکت‌کنندگان نشست ویانا در این پنل اجازه گفت‌وگوی آزاد خواهند داشت و نمایندگان کشورهای غربی نیز در این جریان این پنل حاضر خواهند بود.

پنل بعدی که قرار است ساعت ۱۱:۱۵ قبل از ظهر آغاز شود و بیش از یک ساعت طول خواهد کشید برای نهایی کردن «نقشه‌راه» اختصاص داده شده است.

فوزیه کوفی، نماینده پیشین پارلمان افغانستان که در این نشست حضور دارد به افغانستان اینترنشنال گفت تلاش می‌شود نقشه‌راهی به دست آید که بتواند نیروهای سیاسی و مدنی مخالف طالبان را بسیج کند. همه شرکت‌کنندگان برای نهایی ساختن این نقشه‌راه نظر خواهند داد.

آخرین پنل روز دوم که به میزبانی سنجر سهیلَ، روزنامه‌نگار برگزار خواهد شد، روی نهایی ساختن اعلامیه نهایی نشست ویانا کار خواهد کرد.

گفت‌وگو بر سر آینده، بسیج نیروهای دموکراتیک، و نهایی‌سازی نقشه راه آینده، از برنامه‌های روز دوم نشست ویانا است.

شرکت کنندگان در روز اول این نشست، با انتقاد از سیاست‌های طالبان، خواهان افزایش انسجام و اتحاد میان نیروهای سیاسی مخالف این گروه شده بودند.

روز سه‌شنبه، ۱۴ قوس، آخرین روز نشست ویانا برگزار خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فیلمستان
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.