مشاور امنیت ملی کاخ سفید: باور داریم ایران پشت حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۳

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در یک نشست خبری با اشاره به حملات به سه کشتی در دریای سرخ از سوی حوثی‌های یمن گفت: «دلایل کاملی داریم که باور کنیم این حملات به وسیله ایران امکان‌پذیر شده است.»

او حملات انجام شده را تهدیدی علیه صلح و ثبات بین‌المللی توصیف کرد و افزود: «مهماتی که در حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ از طرف حوثی‌ها استفاده شد از طریق ایران تامین شده بود.»

سالیوان تاکید کرد که امریکا با متحدان خود درباره قدم‌های بعدی برای واکنش به حملات علیه کشتی‌ها در دریای سرخ در تماس است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت که باور دارد کشتی‌های تجاری هدف گرفته شده در دریای سرخ ارتباطی با اسرائیل ندارند. حکومت اسرائیل هم پیشتر ارتباط این کشتی‌ها با خود را تکذیب کرده بود.

سه کشتی تجاری روز یکشنبه ۱۲ قوس در آب‌های بین‌المللی در جنوب دریای سرخ مورد حمله قرار گرفتند و شبه‌نظامیان حوثی ضمن پذیرش مسئولیت حمله اعلام کردند که دو کشتی هدف قرار گرفته متعلق به اسرائیل بوده‌اند.

ایالات متحده و بریتانیا حملات به کشتی های تجاری در دریای سرخ را محکوم کرده و ایران را به خاطر نقشش در حمایت از شبه نظامیان حوثی مقصر می‌دانند.

هم‌زمان وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که موج حملات گروه حوثی‌های مورد حمایت ایران ممکن است نهایتا هدف قرار دادن کشتی‌های جنگی ایالات متحده نباشد هر چند که این حملات در هفته‌های اخیر با پاسخ امریکا روبرو شده‌اند.

گروه شبه‌نظامی حوثی که کنترول بیشتر سواحل دریای سرخ یمن را در دست دارد، پیش از این هم موشک‌های بالستیک و پهپادهای مسلح را به سمت اسرائیل شلیک کرده بود و وعده داده که کشتی‌های اسرائیلی بیشتری را هدف قرار دهد.

با توجه به حملات حوثی‌ها در دریای سرخ و حملات جداگانه شبه نظامیان تحت حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، مقام‌های امریکا نگران تشدید ناگهانی درگیری‌های منطقه‌ای هستند که پس از جنگ اسرائیل و حماس خطر آن افزایش یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.