سفیر سابق امریکا در بولیویا به اتهام 'دهه‌ها جاسوسی' برای کوبا بازداشت شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۴

یک سفیر سابق امریکا در بولیویا به اتهام بیش از چهل سال جاسوسی برای کوبا بازداشت شد.

وزارت عدلیه امریکا ویکتور روشا را به ارتکاب «چند جنایت از جمله فعالیت بحیث مامور خارجی غیرقانونی و استفاده از پاسپورتی که با تقلب بدست آمده بود»، متهم کرده است.

آقای روشا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ به عنوان سفیر امریکا در بولیویا خدمت کرده است.

وزارت عدلیه امریکا قضیه این دیپلومات ارشد سابق را یکی از «بلندپایه‌ترین و طولانی‌ترین» نفوذهای یک عامل خارجی در دستگاه دولت ایالات متحده خوانده است.

دادستان کل امریکا در بیانیه‌ای نوشت که ویکتور روشا در جریان ماموریت خود، به دنبال فرصت‌هایی بوده که به او امکان دسترسی به اطلاعات محرم و اثرگذاری بر سیاست خارجی واشنگتن را می‌دهد.

انتظار می‌رود ویکتور مانوئل روشای ۷۳ ساله، دوشنبه، ۱۴ قوس به وقت امریکا، در دادگاه حاضر شود.

به گفته وزارت عدلیه امریکا، ویکتور روشا از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۲ در وزارت خارجه ایالات متحده کار کرده است. او همچنین در شورای امنیت ملی کاخ سفید و به عنوان مشاور فرماندهی جنوب ارتش ایالات متحده خدمت کرده است.

در یک سند دادگاهی امریکا که در فلوریدا ثبت شده، ویکتور روشا متهم شده که از سال ۱۹۸۱ به گونه مخفیانه از کوبا و عملیات اطلاعاتی آن علیه واشنگتن حمایت کرده است.

طبق این سند، او بین سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در یکسری نشست‌های محرمانه با یک مامور مخفی اف‌بی‌آی که خود را نماینده مخفی اداره استخبارات کوبا معرفی کرده بود، اعتراف کرد که دهه‌ها برای کوبا کار کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.