از قلمرو طالبان تا نیروگاه چرنوبیل؛ آیا افغانستان "مقصد شماره یک جهانگردان" شده است؟

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۵

در روزهای اخیر خبری در برخی رسانه‌ها دست به دست می‌شود که گویا افغانستان مقصد شماره یک جهانگردان شده است.

وقتی از مقاصد محبوب جهانگردی سخن می‌گوییم، نام‌‌هایی مانند ایتالیا،‌ یونان، بریتانیا، ترکیه و امارات مطرح می‌شود. گردشگری در بسیاری از این کشورها،‌ از منابع اصلی درآمد است.

به‌گونه مثال کشور ترکیه سالانه بیش از ۳۸ میلیارد دالر فقط از گردشگری درآمد دارد،‌ در حالی که مجموع درآمد داخلی افغانستان، به یک دهم این رقم هم نمی‌رسد.

پس چگونه روزنامه انگلیسی ایندیپندنت به نقل از یک شرکت جهانگردی و برخی رسانه‌های افغانستان به نقل از ایندیپندنت خبر داده‌اند که افغانستان،‌ مقصد شماره یک گردشگری جهان شده است؟

برای پاسخ این پرسش،‌ کافی است به سایت لوپاین تراول مراجعه کنیم که منبع خبر اختصاصی روزنامه اندیپندنت است.

این سایت جهانگردی نام افغانستان را در میان مقاصد یونیک یا نامعمول، در ردیف اول آورده است، جاهایی که به‌گونه عادی، مقصد گردشگران نیست و افراد ماجراجو به آن‌‌ها سفر می‌کنند.

در کنار افغانستان در این فهرست، نام‌هایی مانند آنگولا، چچن، نیروگاه اتمی منفجرشده چرنوبیل، چاد، گینه بیسائو و کامرون هم دیده می‌شود.

از افغانستان تا چرنوبیل؛ نام برخی مقاصد نامعمول گردشگری در سایت لوپاین تراول

دیلن هریس،‌ مدیر سایت لوپاین تراول به ایندیپندنت گفته است: وقتی نام افغانستان را دیدم،‌ مغزم سوت کشید. انتظار نداشتم این نام را در فهرست ببینم.

افغانستان تحت‌حاکمیت طالبان، کشوری است که بسیاری از حکومت‌های غربی از جمله بریتانیا، امریکا و آسترالیا به شهروندان خود اکیداً توصیه می‌کنند که از سفر به آن خودداری کنند.

آقای هریس گفته است که پیش از سقوط جمهوریت، تقاضا برای سفر به افغانستان زیاد بوده، اما نگرانی عمده گردشگران، مساله امنیت بوده است.

اکنون گروهی در افغانستان به حکومت رسیده که عامل اصلی ناامنی‌های دو دهه اخیر شمرده می‌شود. به همین دلیل از ناامنی‌ها و حملات انتحاری،‌ به گونه چشمگیری کاسته شده است.

با این حال افغانستان تا تبدیل شدن به یک مقصد عادی گردشگری، فاصله زیادی دارد.

تنها دوره‌ای که افغانستان از مقاصد محبوب گردشگری شمرده می‌شد، دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی بود. بخش زیادی از جهانگردانی که در آن زمان به افغانستان می‌رفتند، هیپی‌هایی بودند که از اروپا،‌ و از مسیر ترکیه و ایران،‌ به افغانستان و سپس هند و دیگر کشورهای جنوب‌شرق آسیا می‌رفتند.

با انقلاب سال ۱۹۷۹ در ایران و تجاوز شوروی به افغانستان، این دو کشور از مسیر هیپی‌ها حذف شد و کم‌کم هیپی‌گری هم به تاریخ پیوست

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شهرهای باستانی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها