رهبر جمعیت علمای اسلام: زنان افغان بر اساس دیدگاه‌ «اسلامی و پشتونی» آموزش ببینند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

رهبر جمعیت علمای اسلام گفته زنان افغان بر اساس زمینه‌ها و دیدگاه «اسلام و پشتونی» آموزش ببینند. مولانا فضل‌الرحمان در دیدار با جین ماریوت، سفیر بریتانیا در اسلام‌آباد گفت طالبان محیط آموزش را طبق این دیدگاه برای زنان و دختران آماده خواهد کرد.

مولانا فضل‌الرحمان از حامیان طالبان افغانستان است. از او به عنوان «پدر معنوی طالبان» نیز یاد می‌شود. او در سال‌های گذشته افغانستان را اشغال شده و جنگ طالبان را جهاد، و آن را جایز اعلام کرده بود.

جمعیت علمای اسلام روز پنجشنبه در یک خبرنامه نوشت که مولانا فضل‌الرحمان از بهبود تدریجی صلح و امنیت در افغانستان اظهار خوش‌بینی کرده است. او همچنین پیشنهاد کرد که در کنار برقراری صلح مشکلات دیگر نیز در افغانستان حل شود.

رهبر جمعیت علمای اسلام در دیدار با دیپلومات بریتانیا بر ضرورت بهبود «برادری جهانی» با افغانستان و حل مسائل از طریق تفاهم متقابل تاکید کرده است.

این چهره برجسته مذهبی طرفدار طالبان پیش از این نیز بارها خواستار به رسمیت‌شناسی طالبان در افغانستان شده بود.

او همچنین در قبال اخراج‌های دسته جمعی مهاجران افغان از پاکستان انتقادهای تندی داشته است.

مولانا فضل‌الرحمان با تاکید بر پذیرش تنوع فرهنگی بین غرب و اسلام گفت: «ما با در نظر گرفتن دیدگاه‌های اسلامی و پشتون از آموزش زنان حمایت می کنیم.»

طالبان پس از به قدرت رسیدن دوباره در افغانستان مکاتب دخترانه را بسته و دختران را از رفتن به دانشگاه و کار منع کرد. طالبان همچنین با وضع مقررات سخت‌گیرانه زنان را از رفتن به پارک، رستورانت و سفر بدون محرم شرعی منع کرده است.

روحانیون جهان اسلام و رهبران کشورهای اسلامی از سیاست‌های طالبان در قبال زنان را انتقاد کرده و آن را برخلاف ارزش‌ها و آموزه‌های اسلام قلمداد کرده‌اند.

با این وجود طالبان به اعمال محدودیت ها بر زنان ادامه داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.