زمان و محل برگزاری مسابقات فوتبال زون‌های افغانستان اعلام شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

زمان و محل برگزاری مسابقات فوتبال زون‌های افغانستان توسط فدراسیون فوتبال به مسئولان فوتبال ولایت‌ها اعلام شد. فدراسیون فوتبال در نامه‌ای که به ولایت‌ها فرستاده، می‌خواهد از سه روز دیگر و در فاصله ٢٤ روز مانده به شروع سال ٢٠٢٤، مسابقات مقدماتی باشگاهی فصل ٢٠٢٣ خود را برگزار کند.

فدراسیون فوتبال تایید کرد که مسابقات قهرمانی فوتبال زون‌های افغانستان به این ترتیب برگزار می‌شود:

  • زون شمال در ولایت فاریاب
  • زون شمال‌شرق در ولایت کندز
  • زون جنوب‌شرق در ولایت ننگرهار
  • زون جنوب‌غرب در ولایت کندهار
  • زون غرب در ولایت فراه

این رقابت‌ها مرحله مقدماتی زون‌ها برای حضور در فصل سوم مسابقات لیگ قهرمانان فوتبال افغانستان است که در سال‌های گذشته مرحله نهایی آن به صورت متمرکز و مسابقات چند روزه در کابل برگزار می‌شد؛ اما امسال به دلیل آن‌چه عدم در اختیار داشتن بودجه گفته می‌شود تا حالا حتا مرحله مقدماتی (زون‌ها) آن برگزار نشده است.

هر چند برگزاری این رقابت‌ها با توجه به این که از سال‌ها پیش بحث کسب مجوز حرفه‌ای توسط باشگاه‌های فوتبال از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا مطرح است، نمی‌تواند مسیر حضور تیم‌های افغانستان را به رقابت‌های آسیایی باز کند؛ اما می‌توانست برای چند هفته چرخ فوتبال را در افغانستان بچرخاند.

حالا که فوتبال باشگاهی آسیا از فصل آینده وارد لیگ نخبگان خواهد شد، حضور یک تیم از افغانستان در مسابقات آسیایی (حداقل در سطح اول) دور از ذهن است و با توجه به وضعیتی که فدراسیون و فوتبال افغانستان دارد، تیم‌های این کشور نمی‌توانند به دلیل عدم در اختیار داشتن شرایط حرفه‌ای، در این رقابت‌ها حاضر باشند.

سرمایه‌گذاری هنگفت کشورهای دیگر در فوتبال باشگاهی و تاکید کنفدراسیون فوتبال آسیا برای حرفه‌ای شدن و برخورداری باشگاه‌ها از امکانات مدرن، شرایط را برای فوتبال افغانستان سخت‌تر از پیش کرده و فاصله هر روز بیشتر از دیروز خواهد شد.

از سوی دیگر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فوتبال افغانستان در برخی تیم‌ها نتوانسته شرایط این تیم‌ها را به وضعیت باشگاه تغییر دهد.

از طرفی، به دلیل عدم برنامه‌ریزی مدون از سوی فدراسیون فوتبال و ناتوانی این اداره در برگزاری مسابقات، همان تعداد اندک سرمایه‌گذاران را نیز دلسرد کرده و در سردرگمی قرار داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.