ریچارد بنت: دیوان کیفری بین‌المللی درباره نقض حقوق زنان در افغانستان تحقیق می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان از تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی درباره وضعیت حقوق بشر و به ویژه وضعیت زنان در افغانستان خبر داد.

ریچارد بنت گفت نقض میثاق‌های بین‌المللی درباره زنان افغان زیر ذره‌بین این دادگاه قرار دارد.

آقای بنت در مصاحبه با نهادی موسوم به «دوستان محافظه‌کار افغانستان» به کارزارهای مدنی برای به رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی در افغانستان اشاره کرده و گفت که بسیاری از شهروندان افغانستان و فعالان حقوق بشری در این کمپین‌ها تلاش می‌کنند با کمک دیوان عدالت بین‌المللی این موضوع را در معاهده‌ جنایات علیه بشریت بگنجانند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشری افغانستان گفت در حال حاضر سازمان ملل در حال تنظیم معاهده جدیدی است که در آن آپارتاید جنسیتی به عنوان جنایات علیه بشریت نیامده است.

آقای بنت با اشاره به راه‌اندازی کارزار به رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی به‌عنوان جنایت علیه بشریت گفت که بسیاری از افغان‌ها با راه‌اندازی این کارزارها، فکر می‌کنند این بهترین اصطلاح برای توصیف وضعیت زنان در افغانستان است.

با این حال او تصریح کرد که برای تنظیم این معاهده‌ها مذاکرات زیادی لازم است و در صورت به رسمیت شناخته شدن آپارتاید جنسیتی به‌عنوان جنایت علیه بشریت در قوانین بین‌المللی، افراد و یا تجارت‌هایی که با رژیم آپارتاید در رابطه باشند نیز ناقض این معاهدات شناخته خواهند شد.

ریچارد بنت درباره سازوکارهای بین‌المللی برای فشار بر طالبان گفت که شورای امنیت می‌تواند تحریم‌هایی را علیه طالبان در افغانستان وضع کند. او همچنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل به‌عنوان نهادی نام برد که می‌تواند در این مسیر مشوق‌هایی ارایه کند.

ریچارد بنت گفت که او از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل مامور شده است تا در همکاری با دیگر نهادهای سازمان ملل گزارشی تهیه کند که به صورت مشخص بر تبعیض، جداسازی و نقض سیستماتیک حقوق بشر زنان در افغانستان متمرکز است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.