اشرف غنی: افغانستان در سطح سومالیا سقوط کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان گفته است که ایران و پاکستان مهاجران افغان را به دلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی اخراج کرده‌اند.

او گفت: «افغانستان دیگر مورد محبت و توجه جهان نیست، ما فعلا در حد سومالیا هستیم.»

اشرف غنی اخراج مهاجران افغان را «ظالمانه» خواند و گفت جامعه جهانی ایران و پاکستان را برای جلوگیری از اخراج مهاجران تحت فشار قرار نداده‌ است.

اشرف غنی روز پنجشنبه، ۱۶ قوس در پادکستی زیر عنوان «راه زندگی» گفت که کشورهای غربی به ایران و پاکستان به خاطر مهاجران کمک نمی‌کنند و این کشورها با مشکل اشتغال و کاهش ارزش پول ملی خود رو به رو هستند.

اشرف غنی این اظهارات را در گفت‌و‌گو با داوود جنبش، خبرنگار افغان مطرح کرده است. آقای غنی بخش نخست این پادکست را که به بحران مهاجران اختصاص یافته، در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و اکس پخش کرده است.

این گفت‌وگو به مناسبت «سه صدمین سالگرد تاسیس دولت معاصر افغانستان[احمدشاه ابدالی] که با سال ۲۰۴۷ مصادف است» انجام یافته است. او گفته باید افغان‌ها این سال را به عنوان سال تحول افغانستان تعیین کنند و برای آن برنامه‌ریزی کنند.

پاکستان گفته که به دلایل امنیتی مهاجران بدون اسناد را از کشور بیرون می‌کند. آصف درانی، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان روز پنجشنبه گفت که تا حال ۴۵۰ هزار مهاجر افغان از پاکستان خارج شده‌اند.

در پی فرار اشرف غنی و سقوط حکومت پیشین افغانستان، صدها هزار نفر به پاکستان و ایران رفتند. بخشی از این مهاجران به کمک حکومت‌های غربی به اروپا و امریکای شمالی انتقال یافته‌اند.

رئیس جمهور پیشین گفته است که افغانستان باید زمینه بازگشت مهاجران افغان را فراهم کرده تا به «فشار سیاسی» کشورهای همسایه پایان داده شود. آقای غنی گفت که برای جذب این مهاجران و حل مشکلات آنها افغانستان باید سالانه «رشد ۹ درصدی اقتصادی» داشته باشد.

اشرف غنی تاکید کرد که نسبت به رشد اقتصادی افغانستان خوشبین است. با این حال او افزود که طالبان مشروعیت ندارد و افغانستان را در مسیر عقب‌گرد قرار داده است.

او گفته است که تقاضای گسترده برای پاسپورت در افغانستان نشان می‌دهد که مردم نسبت به آینده ناامیدند و ممنوعیت تحصیل زنان به موج جدید مهاجرت از افغانستان کمک کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
بازار املاک

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.