روسیه: رهاسازی آب دریا در تونل‌های غزه "جنایت جنگی" است

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۸

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل می‌گوید اگر اسرائيل آب دریا را در تونل‌های زیرزمینی غزه رها کند، مرتکب «جنایت جنگی» خواهد شد.

دیمیتری پولیانسکی گفت احتمال دارد غیرنظامیان از بمباران ارتش اسرائيل به تونل‌های زیر زمین پناه برده باشند.

به گزارش نمایندگی روسیه در سازمان ملل، دیمیتری پولیانسکی روز جمعه (۱۷ قوس) در نشست شورای امنیت گفت: «جنایات جنگی در حال افزایش است. در روزهای اخیر، اطلاعات تکان‌دهنده‌ای در مورد برنامه‌های اسرائیل برای سیل آب دریا به سازه‌های زیرزمینی در نوار غزه منتشر شده است.»

آقای پولیانسکی افزود: «براساس اطلاعات، ارتش اسرائیل سیستمی از لوله‌ها و پمپ‌های طراحی شده برای پمپاژ آب دریا ساخته است و در حال حاضر با ایالات متحده در مورد امکان عملی کردن چنین طرحی بحث می‌کند.»

معاون نماینده روسیه هشدار داد که احتمال زیادی وجود دارد که غیرنظامیان در تونل‌های غزه حضور داشته باشند.

این دیپلومات روسی توضیح داد که با بمباران غزه توسط اسرائیل، غیرنظامیان جایی دیگر ندارند که بروند و ممکن است به تونل‌های زیرزمینی روسیه پناه برده باشند.

او گفت: «آن‌ها دیگر کجا می‌توانند از بمباران پیهم و حملات عمدی به شفاخانه‌ها، مکاتب، اردوگاه‌های پناهندگان و تاسیسات سازمان ملل بگریزند؟ مکان‌ امن، همانطور که امروز از دبیرکل سازمان ملل شنیدیم، وجود ندارد.»

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: «رسانه‌های غربی با تمجید از این تصمیم ارتش اسرائیل، حتی سعی نمی‌کنند این سوال را مطرح کنند که تزریق هزاران متر مکعب دریا، یعنی آب شور به زمین چه عواقبی می‌تواند داشته باشد؟»

وال‌استریت ژورنال پیشتر گزارش داده بود که ارتش اسرائیل در حال برنامه‌ریزی برای پمپاژ آب دریا در داخل شبکه تونل‌های حماس در نوار غزه است.

هدف از این طرح، بیرون کردن افراد حماس از تونل‌ها، از بین‌بردن دایمی تونل‌ها و شناسایی احتمالی محل گروگان‌ها اعلام شده است.

با این حال، هنوز مشخص نیست که اسرائیل قبل از آزادی همه گروگان‌ها، این تصمیم خود را اجرایی خواهد کرد یا خیر. حماس پیشتر گفته بود که گروگان‌ها را در «مکان‌ها و تونل‌های امن» پنهان کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.