طالبان: امریکا با وتوی قطعنامه شورای امنیت خود را در مظالم جاری در غزه شریک ساخت

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۸

طالبان با محکوم کردن وتوی قطعنامه شورای امنیت از سوی امریکا،‌ این کشور را شریک «مظالم جاری» در غزه معرفی کرد. این قطعنامه خواستار آتش‌بس فوری در غزه شده بود.

وزارت خارجه طالبان گفته اقدامات امریکا، نیاز به «نظم عادلانه‌ جهانی» را برملا می‌کند.

جمعه شب نماینده ایالات متحده در سازمان ملل،‌ قطعنامه‌ای را رد کرد که امارات متحده عربی پیشنهاد کرده بود و در آن آتش‌بس فوری بشردوستانه درخواست شده بود.

رابرت وود،‌ معاون نمانیده امریکا در سازمان ملل حتا پیش از نشست این شورا گفته بود که «ما از درخواست برای آتش‌بس فوری حمایت نمی‌کنیم.»

گروه طالبان که خود به نقض گسترده حقوق بشر و محروم کردن زنان افغان از حقوق ابتدایی‌شان متهم است،‌ به اقدام امریکا در وتوی این قطعنامه واکنش نشان داده و گفته که «این امر، بار دیگر نشان می‌دهد که حکومت ایالات متحده ساختارهای بین‌المللی را برای اهداف سیاسی خود بر ضد حقوق بشر استفاده می‌کند.»

وزارت خارجه طالبان در اعلامیه‌ای که در شبکه اجتماعی اکس منتشر کرد، همچنین به اقدام تازه امریکا در تحریم دو مقام ارشد این گروه واکنش نشان داده است.

در اعلامیه آمده است که در روز جهانی حقوق بشر، به جای این که امریکا «مرتکبین جنایات جنگی در غزه را محکوم کند و به فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری شامل کند، اینها بالای چند مسوول دیگر ا.ا.ا. تحریم وضع کرده‌اند که نشان می‌دهد امریکا از حقوق بشر به‌عنوان ابزار سیاسی استفاده می‌کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.