جو بایدن از رئیس جمهور اوکراین برای دیدار از واشنگتن دعوت کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۹

همزمان با بن‌بست در بحث‌ها در کانگرس برسر اعطای میلیون‌ها دالر کمک‌ به اوکراین، جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا قرار است روز سه‌شنبه (۲۱ قوس) میزبان ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین باشد‌.

این دومین سفر زلنسکی به واشنگتن از زمان آغاز جنگ در اوکراین است.

کارن ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: «این نشست به منظور تاکید بر تعهد تزلزل ناپذیر ایالات متحده به حمایت از مردم اوکراین است که از خود در برابر تهاجم روسیه دفاع می‌کنند.»

او افزود: «در‌حالی که روسیه حملات موشکی و پهپادی خود را علیه اوکراین افزایش داده، رهبران دو کشور درباره نیازهای فوری اوکراین و اهمیت حیاتی حمایت مستمر ایالات متحده در این لحظه حساس بحث خواهند کرد.»

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که سطح حمایت از اوکراین در میان جمهوری‌خواهان که کنترول مجلس نمایندگان را در دست دارند، کاهش یافته است. این باعث شده که کانگرس نتواند بودجه پیشنهادی حکومت بایدن برای کمک به اوکراین را تصویب کند.

چندی پیش کاخ سفید در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان امریکا نوشت که بودجه تعیین‌شده برای کمک به اوکراین تا پایان سال میلادی تمام خواهد شد. کاخ سفید هشدار داد که تشدید حملات روسیه و فقدان کمک‌های امریکا در زمستان امسال، به شکست اوکراین کمک خواهد کرد.

قرار است زلنسکی علاوه بر دیدار با بایدن و دیگر مقام‌ها، در سنای امریکا روز سه‌شنبه سخنرانی کند. همچنان، او دیداری خصوصی با مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان و از منتقدان کمک امریکا به اوکراین خواهد داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها