هشدار سازمان ملل: مهاجران افغان بدون سرپناه به علت سردی هوا با خطر مرگ رو‌به‌رو اند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۹

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در گزارشی هشدار داده است اگر افغان‌هایی که از پاکستان اخراج می‌شوند، سرپناهی لازم به دست نیاورند، احتمالا در زمستان سخت امسال، جان شان به خطر خواهد افتاد.

پاکستان اعلام کرده است که در دو ماه گذشته دستکم نیم میلیون مهاجر بدون اسناد را اخراج کرده است. امریکا از این کشور خواسته که روند اخراج پناهجویان افغان را در فصل زمستان آهسته سازد.

اسلام آباد هنوز رسما به این درخواست امریکا پاسخی نداده است.

کمیساریای عالی پناهجویان در گزارشی که روز جمعه نشر شد گفت: «شماری زیادی از بازگشت کنندگان، به شمول زنان و کودکان، آسیب پذیر اند که اگر سرپناهی مناسب به دست نیاورند جان شان در فصل زمستان با خطر رو به رو خواهد شد.»

شماری از این خانواده‌های مهاجر به سازمان ملل گفته‌اند که آنها قبلاً در مناطق سردسیر زندگی می‌کردند و حالا دمای بلندهوا مانع از بازگشت آنها به زادگاه شان شده است.

کمیسیاریای پناهندگان سازمان ملل روز یکشنبه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: «تعداد زیادی از آنها در حالی به افغانستان می‌آیند که به علت سردی هوا و سفر دشوار پاکستان به بیمارهایی چون برونشیت دچار اند.»

این سازمان می‌افزاید: «آنها تمام اسباب زندگی از جمله لباس‌های خود را نیاورده‌اند از این رو از خود محافظت نمی‌توانند.»

گفته می‌شود که در میان مهاجران بازگشته از پاکستان خانواده‌هایی هستند که هیچگاه در افغانستان زندگی نکرده‌اند، خانه و خیشاوندی در این کشور ندارند. سازمان ملل می‌گوید بخش از این افغان‌های اخراج احتمالا در کمپ‌های نزدیک مرز باقی خواهند ماند.

کمیته رسیدگی به مهاجران بازگشته افغان که متعلق به طالبان است، گفته است که به این مهاجران در نقاط مرزی تورخم و سپین بولدک لباس، غذا و سیم‌کارت تیلفون توزیع کرده است.

اسوشیتدپرس گزارش داد که هوای سرد، دسترسی محدود به آب پاک و رعایت نشدن اصول بهداشتی باعث شیوع بیماری‌های واگیر و سوءتغذیه در میان افغان‌های بازگشته از پاکستان شده است.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.