ارزیابی اطلاعاتی امریکا تخمین می‌زند ۳۱۵ هزار سرباز روسیه در اوکراین کشته و زخمی شده‌اند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۱

یک منبع آگاه به رویترز گفته که بنابر تخمین ارزیابی اطلاعاتی امریکا، ۳۱۵ هزار سرباز روسیه در جنگ اوکراین کشته و زخمی شده‌اند.

طبق این ارزیابی، این رقم ۸۷ درصد مجموع پرسنل نظامی روسیه هنگام تهاجم به اوکراین است.

این منبع گفته است که برپایه ارزیابی ایالات متحده، روسیه حمله به اوکراین را با ۳۶۰ هزار پرسنل نظامی آغاز کرد. مسکو همچنین در اواخر پارسال، بسیج نسبی ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره خود را اعلام کرد.

به گفته این منبع، ارزیابی اطلاعاتی امریکا همچنین نشان می‌دهد که تلفات سربازان و نابودی موترهای زرهی روسیه، ۱۸ سال روند نوسازی ارتش این کشور را عقب انداخته است.

مقام‌های روسیه می‌گویند که غرب همواره درباره تلفات مسکو در جنگ اوکراین، «اغراق‌آمیز» سخن می‌زند و برعکس تلفات سربازان اوکراین را کم‌تر نشان می‌دهد.

اوکراین از نشر اطلاعات درباره تلفات نظامی خود خودداری کرده و گفته است افشای آن می‌تواند به تلاش‌های جنگی این کشور صدمه بزند. اما نیویارک تایمز در ماه آگست در گزارشی تعداد کشته‌شدگان اوکراینی به دست روسیه را ۷۰ هزار نفر اعلام کرد.

اظهارات این منبع هم‌زمان با سفر ولودیمیر زلنسکی، رئيس‌جمهور اوکراین به امریکا است که به دنبال حمایت جمهوری‌خوهان برای دریافت کمک‌های نظامی بیشتر است. اما سفر آقای زلنسکی با استقبال بدبینانه جمهوری‌خواهان کلیدی مواجه شد.

هفته گذشته اعضای جمهوری‌خواه مجلس سنای امریکا با رای‌گیری با طرح کمک‌های جدید امنیتی این کشور به اوکراین و اسرائيل مخالفت کردند.

هم‌زمان جو بایدن، رئيس‌جمهور امریکا بر ادامه حمایت از اوکراین تاکید کرده و به جمهوری‌خواهان درباره واگذاری پیروزی به روسیه هشدار داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها