دختری که از طالبان فرار کرد و به هاروارد راه یافت نگران عادی‌سازی ممنوعیت آموزش دختران است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۹

در یک‌سالگی منع آموزش دختران در دانشگاه‌های افغانستان، دختر بدخشانی که از این محدودیت گریخت و به دانشگاه هاروارد امریکا راه یافت، نگران «عادی‌سازی» این ممنوعیت است. آیدین ۱۸ ساله در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال هشدار داد جامعه جهانی نباید ممنوعیت آموزش دختران را عادی‌سازی کند.

او به افغانستان اینترنشنال گفت که پس از سقوط کابل به دست طالبان، به دشواری توانست که راهش را به سوی امریکا باز کند و به دانشگاه هاروار راه یابد.

آیدین با دادن درخواست بورسیه تحصیلی دانشگاه هاروارد و پشت سر گذاشتن مصاحبه موفق شد به این دانشگاه معتبر امریکایی راه پیدا کند.

او هم اکنون در حال سپری کردن آخرین روزهای صنف دوازدهم در یکی از مکاتب امریکایی است و قرار است در بخش علوم طبیعی در مقطع لیسانس دانشگاه هاروارد به تحصیلاتش ادامه دهد.

به گفته آیدن، او در میان متقاضیان ورود به این رشته آموزشی دانشگاه هاروارد، در میان متقاضیان برتر قرار داشته است.

او افزود: «من از فرصت‌هایی که برایم فراهم شده خیلی خوشحالم، اما از اینکه از دختران افغانستان این فرصت گرفته شده، مرا سخت ناراحت می‌کند.»

آیدین گفت که از نزدیک به سه سال به این سو جهان در برابر ممانعت آموزش دختران هیچ کاری نکرده است و این وضعیت او را می‌ترساند که نرفتن دختران به مکتب و دانشگاه عادی شود.

طالبان میلیون‌ها دختر را از رفتن به مکتب و دانشگاه منع کرده است و زنان و دختران در افغانستان با وضعیت دشواری زندگی می‌کنند.

وزارت تحصیلات عالی طالبان در (٢٩ قوس) سال ١٤٠١ اعلام کرد که آموزش دختران در دانشگاه‌ها تا «امر ثانی» تعلیق شده است.

طالبان اعتراضات داخلی به منع آموزش دختران در مقاطع بالاتر از صنف ششم و دانشگاه و فشارهای جهانی در این مورد را نادیده گرفته است.

مقام‌های این گروه گفته‌اند که هنوز وضعیت مناسب از نظر شرعی برای آموزش دختران در افغانستان وجود ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها