روزهای ناامیدی برای دختران؛ محرومیت دختران از آموزش‌های عالی در افغانستان یک‌ساله شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۹

محرومیت دختران از آموزش‌های عالی در افغانستان یک‌ساله شد. طالبان در یک سال گذشته هیچ اقدامی برای بازگشایی دانشگاه‌ها به‌روی دختران نکرد.

شماری از دانشجوان دختر به افغانستان اینترشنتال گفتند که آینده و امیدی برای زندگی در افغانستان ندارند.

وزارت تحصیلات عالی طالبان در (٢٩ قوس) سال ١٤٠١ اعلام کرد که آموزش دختران در دانشگاه‌ها تا «امر ثانی» تعلیق شده است.

طالبان در ١٢ ماه گذشته، با وجود اعتراضات زنان در داخل کشور و درخواست‌های جهانی هیچ کاری برای بازگشایی دانشگاه‌ها به‌روی دختران نکرد و برعکس محدودیت‌های جدیدی بر زندگی اجتماعی زنان وضع کردند.

«بانو» دختری است که با روی کار آمدن طالبان و بسته‌شدن دروازه‌های دانشگاه‌ها از ادامه آموزش در رشته روزنامه‌نگاری بازمانده است. او به افغانستان اینترنشنال گفت که هیچ امید و آینده‌ای برای زندگی در افغانستان نمی‌بیند.

این دختر دانشجو گفت که با آمدن طالبان زندگی او به چهاردیواری خانه خلاصه شده و این وضعیت بر روان او تاثیر منفی گذاشته است.

شماری دیگر از دختران دانشجو به افغانستان اینترنشنال گفتند که اداره طالبان نباید به رسمیت شناخته شود و تعامل با این گروه به معنای جفا در حق دختران این کشور خواهد بود.

طالبان در بیشتر از دو سال گذشته دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها را به روی دختران بسته است.

این گروه با وجود اعتراضات داخلی و فشارهای جهانی هنوز حاضر به باز کردن دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی دختران نشده‌ است.

طالبان چهار روز پس از بستن دروازه‌های دانشگاه‌ها به‌روی دختران، در ٣ جدی ١٤٠١، فعالیت و کار زنان را در شرکت‌ها و نهادهای غیر دولتی هم ممنوع کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها