اوکراین می‌گوید آخرین بخش از بسته کمکی ۱۸ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا را دریافت کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۳۰

نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرد که با دریافت ۱.۵ میلیارد یورو، آخرین بخش از بسته کمکی ۱۸ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا را امسال دریافت کرده است.
اوکراین امیدوار است در سال آینده ۱۸.۵ میلیارد یورو از اتحادیه اروپا و ۸ میلیارد دالر از امریکا دریافت کند.

دنیس شمیحال، نخست‌وزیر اوکراین در صفحه اکس خود خواهان «تداوم حمایت‌های تزلزل‌ناپذیر اتحادیه اروپا» شد.

وزیر دارایی اوکراین نیز اذعان کرد که اتحادیه اروپا با تامین ۴۵ درصد از نیازهای مالی این کشور در سال جاری، بزرگترین اهداکننده و حامی مستقیم این کشور بوده است.

اقتصاد اوکراین که درگیر جنگ ویرانگر با روسیه است، به شدت به حمایت مالی شرکایش وابسته است و کی‌یف نگران است که این حمایت‌ها ادامه پیدا نکند.
در حال حاضر، با مخالفت هنگری که به روسیه نزدیک است، ارائه بسته جدید کمک‌های اروپا به اوکراین دچار تاخیر شده است. همچنین، مخالفت جمهوری خواهان در کانگرس با کمک بی‌قید و شرط به اوکراین، کمک‌های مالی امریکا به این کشور در پرده ابهام قرار گرفته است.

وزیر دارایی اوکراین روز چهارشنبه در پی اقداماتی برای به حداکثر رساندن درآمدهای داخلی، این کشور موفق شد وابستگی خود به کمک‌های مالی خارجی سال ۲۰۲۴ را از ۴۱ میلیارد دلار به ۳۷.۳ میلیارد دلار کاهش دهد.

وی گفت: «در حالی که تامین نیازهای مالی دفاعی و امنیتی از بودجه داخلی تامین می‌شود، ما برای تامین نیازهای خود در حوزه‌های دیگر روی کمک شرکای بین‌المللی حساب می‌کنیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها