منابع: طالبان تلاش دارد مکاتب دولتی را به مدارس دینی تغییر بدهد

جمعه ۱۴۰۲/۱۰/۰۱

منابع به افغانستان اینترنشنال گفته‌اند که طالبان در حال گفت‌وگو درباره تغییر مکاتب به مدارس دینی هستند.

به گفته آنها، طالبان به برخی مقام‌های خارجی‌ گفته‌اند دختران می‌توانند در مدارس دینی آموزش ببینند و رهبر طالبان با این موضوع مشکلی ندارد.

این منابع گفتند که مقام‌های طالبان استدلال کرده‌اند که مکتب و مدرسه تفاوتی ندارند و این گروه مضامین عصری و دینی را در مدارس دینی آموزش می‌دهند.

بر اساس اطلاعات منابع، طالبان از جامعه جهانی خواسته است که از مدارس دینی این گروه حمایت مالی کند.

این در حالی است که نماینده دبیرکل سازمان در افغانستان در نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل گفت شواهد نشان می‌دهد که دختران بیشتری در مدارس دینی تحصیل می‌کنند.

رزا اوتونبایوا پس از نشست شورای امنیت در نشست خبری به نقل از وزیر معارف طالبان به افغانستان اینترنشنال گفت که ده میلیون کودک در مدارس طالبان تحصیل می‌کنند. او افزود که حدود پنج میلیون کودک دیگر از آموزش محروم هستند.

خانم اوتونبایوا روز پنجشنبه پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که طالبان تلاش می‌کنند کودکان بیشتری را وارد سیستم آموزشی دینی کنند، چون آنها معتقدند که مدرسه یک چیز بومی و اصیل است در حالی که مکتب یک امر غربی است.

واکنش‌ها به سخنان رئيس یوناما: نماینده سازمان ملل در حال سازش بزرگ در غیاب دختران است

سخنان رئيس یوناما درباره آموزش کودکان به ویژه دختران در مدارس طالبان با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شده است.

مسئول زنان دیدبان حقوق بشر گفته یوناما آماده سازش بزرگ درباره آموزش دختران می‌شود.

فوزیه کوفی، نماینده پارلمان در حکومت پیشین افغانستان گفته است که مطمئن نیست که یوناما به منشور سازمان ملل در افغانستان احترام گذاشته باشد.

خانم کوفی با تاکید بر اینکه مدرسه نمی‌تواند جایگزین آموزش رسمی شود، در شبکه اکس نوشت که اصول سازمان ملل در افغانستان در معرض خطر قرار دارد.

فوزیه کوفی که پیش از این نیز از رشد مدارس دینی طالبان و ترویج افراط‌‌گرایی ابراز نگرانی کرده بود، در این یادداشت پرسیده است: «چه چیزی بار دیگر در غیاب ما پخته می‌شود؟»

«یوناما در آستانه معامله پرسش‌برانگیز با طالبان قرار دارد»

همچنین عبدالله خنجانی، معاون وزارت صلح در حکومت پیشین گفته که یوناما در آستانه یک معامله پرسش‌برانگیز دیگر با طالبان قرار گرفته است.

آقای خنجانی در یادداشتی در شبکه اجتماعی اکس نوشت که در دو سال گذشته یوناما در راستای حفظ ارزش‌های خود علیه طالبان و حمایت از حقوق بشر و مردم افغانستان، هیچ دستاوردی نداشته است.

او تاکید کرده است که یوناما «در عوض، گفتمان را به نفع طالبان دستکاری کرده و مسائل بنیادی پیش روی مردم را به مشکلات توزیع غذا، مسئولیت دولت را به راه مناسبی برای فرار طالبان تغییر داد و از فقر مردم برای دریافت معاشات هنگفت سوءاستفاده کرد.»

عبدالله خنجانی افزوده است که یوناما اکنون وارد مرحله دیگری می‌شود. در یادداشت خنجانی آمده: «یوناما نیروهای ضدطالبان را رد می‌کند، با طالبان به نمایندگی از مردم مذاکره می‌کند و بر سر آینده افغانستان در برابر امتیازات ناچیزی مانند اجازه دادن به دختران برای پیوستن به مکاتب جهادی سازش می‌کند.»

فاطمه نوابی یکی از فعالان مدنی در اکس نوشت: «ناامیدکننده است زمانی که زرا اوتونبایوا، نماینده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان،در نشست شورای امنیت شرکت می‌کند، اما به نگرانی‌های یک مدافع برجسته حقوق بشر (شهرزاد اکبر) توجه نمی‌کند.»

رزا اوتونبایوا در پاسخ به سوال خبرنگار افغانستان اینترنشنال، درباره سخنان شهرزاد اکبر در شورای امنیت درباره مشروط کردن کمک‌ها گفت: «من متوجه نشدم که شهرزاد از کجا است و آیا او در افغانستان زندگی می‌کند یا خیر.»

شهرزاد اکبر، رئيس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و یکی از سخنرانان نشست شورای امنیت درباره افغانستان بود.

رئيس یوناما افزود که در افغانستان ۴۰ میلیون نفر نیازمند کمک هستند و کمک‌ها نباید سیاسی شود.

نیلوفر ایوبی، فعال حقوق زنان هم از آمار رئيس یوناما در خصوص آموزش ده میلیون کودک در مدارس طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته است به نظر می‌رسد او به داده‌هایی که طالبان تهیه کرده تکیه می‌کند.

طالبان مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را بسته و دختران را از رفتن به دانشگاه منع کرده است. مقام‌های طالبان در ماه‌های اخیر پیوسته گفته‌اند که این گروه از آموزش عصری و دینی حمایت می‌کند.

طالبان در جریان دو سال گذشته به صورت گسترده اقدام به ایجاد مدارس دینی کرده است.

وزیر معارف طالبان گفته این گروه در هر ولسوالی از سه تا ده مدرسه دینی می‌سازد. از سوی دیگر، وزیر معارف طالبان در ماه سرطان گذشته گفت که ملا هبت‌الله، رهبر این گروه صد هزار بست را برای مدارس دینی در سراسر افغانستان تایید کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها