شورای امنیت سازمان ملل حملات گسترده هوایی روسیه به چندین شهر اوکراین را محکوم کرد

شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۰۹

شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه حملات سنگین و گسترده موشکی و پهپادی روسیه بر اوکراین را محکوم کرد.

رئیس‌جمهور اوکراین گفته حملات گسترده روز جمعه روسیه در سراسر اوکراین دست‌کم ۳۹ کشته برجای گذاشت.

روسیه روز جمعه با ۱۵۸ موشک و ده‌ها پهپاد به اهدافی در اوکراین حمله کرد. مقامات اوکراینی این حملات را بدترین بمباران هوایی از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فبروری ۲۰۲۲ توصیف کردند.

خالد خیاری، دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد پس از ارائه توضیحاتی به شورای امنیت در مورد این حملات گفت که سال ۲۰۲۳ به طور «غم‌انگیزی» همانطور که با خشونت ویرانگر علیه مردم اوکراین شروع شد، به پایان می‌رسد.

او افزود: «یک بار دیگر، اوکراینی‌ها مجبور می‌شوند تعطیلات را به دنبال سرپناه، پاک‌سازی آوار و دفن مردگان در میان دمای یخبندان بگذرانند.»

اکثر اعضای شورای امنیت از جمله ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا حملات روسیه به اوکراین را محکوم کردند.

جان کلی، نماینده امریکا در شورای امنیت، گفت: «ولودیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به جای صلح، سال نو را با شمار بی‌سابقه حملات پهپادی و موشکی علیه یکی دیگر از کشورهای عضو سازمان ملل متحد آغاز کرد.»

گنگ شوانگ، معاون نماینده چین در سازمان ملل، این حملات را محکوم نکرد و خواستار «راه حل سیاسی» برای جنگ در اوکراین شد.
سفیر روسیه در سازمان ملل در پاسخی طولانی گفت که روسیه تنها به زیرساخت‌های نظامی در اوکراین حمله کرده است و سیستم‌های دفاع هوایی اوکراین مسئول تلفات غیرنظامیان هستند.

سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد در واکنش به اقدامات روسیه، این کشور را تنها عامل فاجعه در اوکراین دانست.
استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، حملات روسیه به اوکراین را محکوم کرد.

او گفت که حملات علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی و غیرقابل قبول است و باید فوراً پایان یابد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها