روزنامه‌نگار ایرانی به دلیل برگزاری کارگاه تحلیل کتاب به ۳ سال زندان محکوم شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۲

غزاله زارع،⁩ روزنامه‌نگار به اتهام «تبلیغ علیه نظام و تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور» به سه سال زندان محکوم شد.

دادگاه انقلاب خرم‌آباد برگزاری کارگاه تحلیل کتابی به نام «بازی نامحدود» از سوی زارع را مصداق اتهامات او دانسته است.

بنابر گزارش سایت انصاف‌نیوز، زارع در شعبه ۲ دادگاه انقلاب خرم‌آباد به اتهام «تبلیغ علیه نظام و سیاه‌نمایی» به یک سال حبس و به اتهام «تشکیل گروه و دسته‌جات با هدف برهم زدن امنیت کشور» به دو سال حبس و خواندن کتاب «ایران فردا» زیر نظر دادگستری محکوم شده است.

غزاله زارع روز هشتم مرداد بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه از بازداشتگاه اداره اطلاعات خرم آباد آزاد شد.

یک فعال حقوق بشر درباره حکم صادره شده برای غزاله زارع به انصاف‌نیوز گفت اتهام زارع مستند به این است که او در حمل ۱۴۰۲ به مدت پنج جلسه کارگاه تحلیل کتاب بازی نامحدود، در حوزه ارتقا و بهبود کیفیت روابط و حوزه کسب و کار را برگزار کرده است.

به گفته این منبع آگاه، ثبت‌نام از طریق صفحه عمومی یک کافه انجام شده که سابقه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه روانشناسی، ادبیات و کسب و کار توسط استادان و اداره‌هایی نظیر بهزیستی، اداره کار‌ و رفاه و امور اجتماعی و سایر ارگان‌ها در آن برگزار می‌شده، اطلاع رسانی شده است.

این منبع مطلع در ادامه با بیان اینکه ثبت‌نام در این کارگاه غیر گزینشی بوده و ۱۲ نفر ثبت‌نام کرده‌اند و فقط ۵ نفر موفق به حضور شده‌اند، گفت: «در این کارگاه پنج نفره هر کدام از یک طیف شغلی و بدون هیچ انگیزه سیاسی در کلاس شرکت کرده‌اند و طبق گفته آنها در دادگاه، چهار نفر به‌خاطر مشکلات عاطفی و یک نفر برای ارتقا سطح مالی و کسب و کار در کلاس شرکت کرده است.»

بنا بر گزارش انصاف‌نیوز، این کارگاه آموزشی در مکان عمومی بوده و هیچ بحث سیاسی در آن مطرح نشده است.

کتاب «بازی نامحدود» نوشته‌ «سایمون سینک» نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی-بریتانیایی‌تبار است.

این کتاب اثری در حوزه مدیریت کسب‌وکار است و در آن تفاوت میان طرز فکر محدود و نامحدود شرح داده شده است.

غزاله زارع، روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه زنان و خانواده است. او سابقه همکاری در راستای تسهیل‌گری و پژوهش با استانداری، بهزیستی، فرمانداری، علوم پزشکی، نیروی انتظامی، اداره فرهنگ و ارشاد، اداره کتابخانه‌ها و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را در کارنامه خود دارد.

زارع همچنین با موسسه خیریه‌ای در حمایت از تحصیل کودکان کار و کمتر برخوردار همکاری می‌کند.

جمهوری اسلامی از آغاز روی کار آمدن خود همواره روزنامه‌نگاران، نویسندگان و فعالان مدنی و سیاسی منتقد حکومت را بازداشت، شکنجه و زندانی کرده است.

از زمان آغاز خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی از سنبله ۱۴۰۱ تا کنون، سرکوب نویسندگان، دانشجویان، استادان دانشگاه، فعالان مدنی، سیاسی و معترضان از سوی حکومت شدت گرفته و همچنان ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.